Ağız Kokusunun Sebepleri ve Engellemenin Yolları

Ağız Kokusunun Sebepleri ve Engellemenin Yolları
Ağız ve Diş Sağlığı 5 Haziran 2017 226 defa okundu 0 yorum

Ağzımızın kötü kokması kimi zaman bizleri eşimizin, arkadaşımızın veya iş ortamındaki diğer kişilere karşı utanç duymamız durumuna sokabiliyor. Sosyo psikolojik sorunlara neden olan ve hatta kimi durumlarda evlilikleri bile biriten bu sorunun yaşamımızı tam anlamıyla olumsuz yönde etkilediğini diyebiliriz.

Ağız kokusunun nedenlerini incelediğimizde başlıca nedenlerden biri olarak karşımıza ağız boş alanında biriken bakterilerin artıklarından oluşan sülfürlü bileşenler gözüküyor. Bu sülfürlü bileşenleri ölü veya ölmek üzere duran bakteriler meydana çıkartırken, bu bakteriler ve yiyecek birikintileri dilin arka kısmında toplanmaktadır.

Ağız kokusunun yokolması için diş temizliğine dikkat edilirken, bakterilerin en çok bulunduğu ve kokunun baş sebebi olan dilin temizliğinin yapılması da önem arz eder. Diş eti sorunları da kokuya neden olacakken, çukur diş eti alanları gibi bölgeler de ağız kokusuna sebep etkenlerdendir.

Ağız kokusu rahatsızlıklarında yapılan tedavinin çok kısa zaman olumlu yanıt vermesi ve sorunun yokedilmesi de çok şanslı olduğumuzu bizlere göstermektedir.

Tedavi yöntemlerini incelediğimizde ise il önce doktora başvurup diş sorunlarıyla diğer patolojik sebeplerin tedavisinin yapılması gerektiği söylenirken, tam kökten bir ağız bakımı muayenesi yaptırmamız gerektiğini söyler. Ağız kokusunu engellemek için olası enfeksiyonların yokedilmesi gerekirken, çürük dişlerin çekilmesinin gerektiğini söyler.

Dişlerin yalnızca ön tarafı değil arka taraflarının da temiz olması lazımken, gargaralar ve diş macunlarının bunlara destek olduğunu söylenmektedir. Şekersiz bir sakız çiğneyerek tükürük kanallarını harekete geçirecekken, bol bol su içmenin de etkisi olacağı söylenmektedir.

Sigara ve alkol içmeyi de bırakmak kesin suretle önemli bir detay olarak belirtilirken, yararlı sebze ve meyveleri yememiz önerilmektedir. Ağız kokusuna faydalı olduğu belirtilen diğer gıdaları incelediğimizde ise kahve tanelerini yemek, portakal ve limon kabuğunu çiğnemek olarak bilinmektedir.

Ağız kokusu hangi hastalıkların sebebi olabilir?

Ağız kokusu bilindiği gibi basite alınamazken, özellikle akciğer ve sinüs kaynaklı enfeksiyonların sorunu olabilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliği de ağız kokusunun baş sebepleri arasında bulunurken, şeker rahatsızlığının da belirtisidir.

Ağız kokusunun diğer nedenlerini incelediğimizde; kronik bademcik enfeksiyonu, kronik sinüzit, burunda polipler, sindirim sisteminde daralma, kronik farenjit, midede ülser, helikobakter pylori olması, reflü, sindirim borusunda enfeksiyon ve akciğer enfeksiyonu rahatsızlıkları çıkmaktadır.Sağlıklı yaşam için eğer böyle bir sorununuz varsa doktorunuza başvurunuz. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.