AIDS Belirtileri Nelerdir ?

AIDS Belirtileri Nelerdir ?
AIDS 6 Haziran 2017 869 defa okundu 0 yorum

Sitemizde bir önceki yazılarımızda aids hakkında bilgi verdik ve bulaşma yollarını sizlere anlattık. Bu yazımızda ise sizlere en kötü durum olan Aids belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki birçok insan ufak bir grip olsa kendisinin AIDS olduğunu sanıyor. Ancak test yaptıranların büyük bir çocukluğunda bu hastalık çıkmıyor. Zaten bu hastalığın bulaşması çok zor hele ülkemizde daha da zor. Çünkü diğer ülkelere göre bu hastalık Türk insanlarında daha az bulunuyor.

Aids belirtilerini 2 ila 6 hafta gibi bir sürede göstermektedir. Biz bu döneme Akut adını vermekteyiz. Bu dönemde hastalığı bir başkasına bulaştırmanız daha kolaydır.

AIDS Belirtileri Nelerdir ?

– Kısa aralıklarla grip olmak,

– Sürekli ateşin yükselmesi ( en sık karşılaşılan ),

– Boğazda yanma ve ağrının oluşması,

– Deride büyük kızarıkların meydana gelmesi ve akabinde deri dökülmesinin yaşanması,

– Vücudun halsiz düşmesi,

– Şiddetli baş ağrılarının meydana gelmesi,

Yukarıda yazdığımız belirtiler Aids belirtileri olabilir. Ancak bu demek olmuyor ki yukarıdaki belirtilere sahip olan bir kişi Aids’e yakalanacak. Tabi bu durum aksi içinde geçerli. Yani yukarıdaki belirtilere sahip olmazsanız ancak şüpheli bir durum söz konusu ise Aids’e yakalanma riskiniz elbette var. Her zaman yukarıdaki belirtileri verecek diye bir kural yok.

Ayrıca yukarıdaki belirtiler 1 ile 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer ve normal hayatınıza devam ederseniz. Çünkü Aids kısa vadede insanlara büyük zararlar vermesede yavaş yavaş insanın direnç sistemini yok ediyor. Bu durum 10 – 15 yıl kişi bünyesine göre değişmektedir. Zaten önceki yazılarımızda Aids’in bulaşma yolları ve süreci sizlere anlattık o yazımızı okumadıysanız sitemizde AIDS kategorisine göz atınız.

SaglikForm.com olarak bizlere eğer şüpheli bir olay yaşadıysanız mutlaka ama mutlaka test yaptırmanızı öneriyoruz. Çünkü Aids’in her ne kadar tedavisi olmasa da normal şartlarda 10 – 15 sene içerisinde büyüyen Hiv virüsünün gelişimi engellenebiliyor. Yani günlük alacağınız 1 doz hap ile bu hastalıkla mücadele edebilirsiniz.

Ayrıca sağlık ocakları da bu testleri yapmaktadır. Testin adı ise Elisa Testidir. Sitemizde Elisa Testi hakkında makaleler mevcut bunlara göz atarak daha detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutmayın sağlık ihmale gelmez.

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.