AIDS Bulaşma Yolları ?

AIDS Bulaşma Yolları ?
AIDS, Bulaşıcı Hastalıklar 30 Mayıs 2017 374 defa okundu 0 yorum

Çağın vebası olarak bilinen AIDS hastalığının ne olduğu hakkında bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise AIDS hastalığının bulaşma yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Aslında korkulanın aksine bu çağımızın vebası olan hastalığın bulaşma ihtimali çok düşüktür. Hatta kısaca şöyle söylemek gerekirse, Aids hastalığının normal hayatını sürdüren bir insana bulaşması neredeyse imkansız. Gelin isterseniz AIDS bulaşma yöntemlerini tek tek inceleyelim.

Cinsel İlişki Yoluyla

Bu zamana kadar olan bulaşmaların büyük bir bölümü bu yolla olmuştur. Eğer evlilik dışı bir ilişkileriniz oluyorsa mutlaka korunmanız gerekmektedir. Bizler SaglikForm.com olarak en garanti yöntem tek eşliliği tercih ediyoruz.
Ayırca Oral ilişkide de AIDS’in bulaşma ihtimali vardır. Bu yüzden oral ilişkilerinizdede korunmanız önerilir. Bunların yanısıra dudak öpüşme sırasında da AIDS bulaşabilir. Tükürükte bulunan kan yoluyla bulaşan bu hastalığa odukça dikkat etmeliyiz.

Not : Normalde AIDS tükürükle bulaşmaz ancak tükürükte bir miktar kan var ise ve ağzınızda yara varsa bulaşma olasılığı vardır.

Kan Yoluyla Bulaşma

Cinsel ilişkiden sonra en çok AIDS, kan yoluyla bulaşır. Özellikle 1980’li yıllarda insanların kanları birbirlerine tahlil yapılmadan verilmediğinden virüsün bulaşma ihtimali kaçınılmazdır. Yada kan kanseri olmak için bileklerimizi kesip yaraları birbirine deydirdiğimizde de veya buna benzer bir işlem olduğunda da HIV virüsünü kapabilirsiniz.

Anneden Bebeğe Bulaşma

Her ne kadar düşük bir ihtimal gibi gözükse de eğer virüsü kaptığınızın farkında değilseniz, hamilelik döneminde veya emzirme döneminde süt yoluya bebeğe HIV virüsü bulaşabilir.

AIDS Nasıl Bulaşmaz ?

Bilinenin aksine yukarıda belirttiğimiz gibi AIDS bulaşma ihtimali çok düşüktür ve yukarıdaki bulaşma yolları dışında neredeyse bulaşması imkansızdır.

– Aynı havayı soluma

– Aynı elbiseyi kullanma

– Öpüşme ( Dudaktan öpüşmede ufakta olsa bir risk vardır. Ancak yanak, el vb. öpüşmeyle bulaşması imkansızdır )

– Kucaklaşma, el sıkışma gibi günlük sıkça karşılaştığımız durumlarda

– Aynı kap – kaşıktan yeme veya içme yöntemiyle

Yani kısaca belirtmek gerekirse bu hastalığın bulaşma ihtimali oldukça düşüktür. Yani eğer çevrenizde bu hastalıkla yaşayan insanlar varsa kesinlikle onları dışlamayınız. Çünkü hastalığı size geçmesi yukarıdaki belirtilen bulaşma yolları dışında imkansızdır.

Ayrıca yukarıda bulaşma yollarından herhangi birtanesiyle hastalığın size bulaşma ihtimali varsa mutlaka doktora gidip test yaptırınız. Çünkü AIDS belirtileri kişi bünyesine göre 10 – 15 yıl sonra belirti gösterebilir.

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.