AIDS Nedir ?

AIDS Nedir ?
AIDS, Bulaşıcı Hastalıklar 24 Mayıs 2017 385 defa okundu 0 yorum

Türkçe anlamı Bağışıklık Yetmezliği olan bu hastalığa HIV adındaki virüs sebep olur. İlk olarak 1981’li yıllarda ortaya çıkan bu hastalık Amerika’dan tüm dünyaya yayılmıştır. Bilinen aksine AIDS hastalığın son evresidir. Yani öncelikle HIV virüsünü kaparsınız sonrasında ise zamanla ( bu süre 10 – 15 yıl gibi bir zaman alabilir ) AIDS’e dönüşür.

AIDS bulaşma yollarına bir sonraki yazımızda değineceğiz ancak kısaca bilgi vermek gerekirse; cinsel yolla, kan yoluyla, anneden bebeğine ( hamilelik döneminde veya emzirme döneminde ) bulaşabilir.

AIDS hastalığına yakalanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Yani eğer düzenli bir ilişkiniz ( Karı – koca ) varsa bu hastalığa yakalanma oranınız neredeyse yoktur. Yani diğer yollarla bulaşma ihtimali çok düşüktür.

Hastalığı bir diğer kötü yanı ise herhangi bir tedavisinin olmaması ve belirtilerinin çok uzun bir süre sonra ortaya çıkmasıdır. Yani siz HIV + virüsünü kaptınız. Ancak bir tahlil vb. yaptırmazsanız bunu anlayamazsınız taki HIV + durumu AIDS’e dönüşünceye. Hal böyle olunca yapacak fazla birşey kalmıyor.

Ancak HIV + olsanız bile ilerleyen teknolojiyle bunun AIDS’e dönüşmesi engelleniyor. Bu yüzden karamsarlık yapıp doktora gitmemezlik yapmayın. Doktora gidip testleriniz yaptırın. Artık rutin gündelik haplarla HIV + virüsünün AIDS’e dönüşmesi engelleniyor.

AIDS bulaşma yolları ve belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için sitemizde bulunan AIDS kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Not: Eğer çevrenizde HIV + bir insan varsa kesinlikle onu yadırgamayınız ve kötü niyetle yaklaşmayınız. Çünkü bu hastalığın karşınızdakinden sizlere geçmesi yukarıdaki maddeler dışında imkansızdır.

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.