AIDS Tedavi Süreci

AIDS Tedavi Süreci
AIDS 12 Haziran 2017 320 defa okundu 0 yorum

Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz ki bir önceki yazılarımızda AIDS nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir ve Elisa testi ve birçok konuda bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise Aids tedavi süreci hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Testinizi yaptınız ve sonucunuz pozitif çıktı. Bundan sonra ne olacak diye korkmayın, telaşlanmayın. Öleceğiniz felen sakın aklınızdan geçmesin. Çünkü siz şuan AIDS değil sadece Hiv + (pozitif) ‘sınız. Yani bu hastalığın sizi öldürme gibi bir olasılığı neredeyse yok denilecek kadar az. Tabi ki bu süreçte kendinize dikkat edecek ve sürekli olarak ilaç tedavisi göreceksiniz.

Sonucunuz pozitif çıktığında vakit kaybetmeden doktorunuza görünür. Tedaviye başlamadan önce doktorunuz size kan testi vb. testler yapacak ona göre bir tedavi yöntemi belirleyecektir.

AIDS en büyük zararı bağışıklık sistemini yok etmesidir. Eğer yapılan testler sonucunda bağışıklık sisteminiz halen hasar görmediyse doktorunuz ilaç tedavi sürecini erteleyebilir. Bu süre içerisinde yapılması gereken ise hastayı bilgilendirmek olacaktır.

Eğer bağışıklık sisteminiz zarar görmeye başlamış ise doktorunuz size yapılan testlere göre ilaç tedavisi uygulayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken doktor seçimi. Çünkü artan teknolojiyle birlikte piyasada birçok ilaç var anca bu ilaçlar kimi insanda etkili olurken kimi insanda etkili olamayabiliyor. Bu nedenle doktor seçimi çok ama çok önemli.

Tedavi süresince doktorun verdiği ilaçları zamanında kullanmak çok ama çok önemlidir. Aldığınız ilaçlar sayesinde vücudunuzda bulunan virüsler üremeyecek ve hiç bir zaman AIDS’e hastalığına yakalanmayacaksınız. Ancak ilaçları aksattığınız anda virüsün üremesi devam edecektir ve bu hasta için hiç iyi bir durum değildir.

Ayrıca Hiv + olan kişiler kendilerine bu virüs konusunda daha dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer tedavi gördüğünüz süreç içerisinde başkalarından bu virüsü almaya devam ediyorsanız ilaç tedavisi de yararlı olmaz. Örneğin; Ben zaten Hiv + diye başka biriyle korunmasız ilişkiye girdiniz ve oda sizinle aynı durumda. Bu durumda virüsler kişiden kişiye geçer ve mutasyona uğrar. Bundan dolayı aldığınız ilaçlar işe yaramaz. Bu yüzden Hiv + kişilerin kendine daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Hiv + hastalığının tedavisi tıpkı şeker hastalığı tedavisi gibidir. Günlük alacağımız 1 – 2 hapla birlikte güncel hayatımıza devam edebiliriz. Eğer bu hastalığı kapma gibi bir şüpheniz varsa mutlaka doktora gidip Elisa testinizi yaptırınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, hastalık virüs bünyeye girdikten sonra hemen kendini göstermeyebiliyor. Bundan dolayı şüpheli durumdan 3 veya 6 ay sonra test yaptırmanız daha garanti sonuçlar verecektir.

AIDS ile ilgili tüm yazılarımızda olduğu gibi bu yazımda da belirtmek istiyorum. AIDS hastalığının normal şartlarda bulaşma ihtimali yok denilecek kadar azdır. Bu neden eğer çevreniz AIDS ile savaşan birileri varsa onları hor görmeyin. Çünkü hasta zor günler geçirirken yaptığınız her hamle kişiyi daha çok yıpratacak ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

SaglikForm.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.