Ayak Kokusu Sorunları ve Tedavi Yöntemleri

Ayak Kokusu Sorunları ve Tedavi Yöntemleri
Aile Sağlığı, Erkek Sağlığı 6 Haziran 2017 221 defa okundu 0 yorum

Ayak kokusu gündelik hayatımızda hemen hemen bütün kişilerin başının belası, utanıp çekindiği bir vakadır. Sosyal hayatı etkisi altına alan ve olması durumunda insanı strese sokan, kendine güvenini kıran ayak kokusu aslında bilindiği kadar kolay değildir. Önemli sağlık sorunu arasında görülen ayak kokusu doktorlarca tedavi olması gereken rahatsızlıktır.

Ayak kokusunun sebebi aslında ayaktaki terlemeyle alakalı çok fazla bakteri çoğalması ya da mantar oluşumuna sebeptir. Çok az görülse de bu rahatsızlığın bazı kanserlerin habercisi olabileceği de doktorlarca bilinmekte. Hatta troid, şeker hastalığı gibi sağlık problemlerinin nedenleri olabilir. Genel olarak ayak kokusunun nedeni tam olarak nedeni bulunamasa da stres ve sıkıntı yaşayan insanlarda oldukça sık görülür.

Tedavi yapılsa dahi ayak kokusunu gidermek için tedbir alabilmek ileride yaşanacak sorunları en az seviyeye getirir. Hijyen önemlidir. Günde en az 1 kez ayaklar normal suyla yıkanmalıdır. Tabii ki giydiğiniz eşyalar konusunda da dikkat etmemiz gerekir. Çoğalmak için sıcak ve karanlık bölgeleri seven bakteriler için plastik ve suni deri malzemesinden yapılan ayakkabılar oldukça güzel yerler. Doktorlar hava alan pamuklu çorap ve has deri ayakkabı giymenin mantar ve bakteri çoğalmasını yoketmek için ilk seçenek olduğunu belirtmekte.

Ayak Kokusu Nasıl Yokedilir?

Çoğu insan sıkıntısını yaşadığı bu kötü vakanın halk için oldukça çok çözümü mevcut. Menekşe yağı, şifalı bitkilerden yapılan kremler, pudralamak, kına yakmak  daha bilinen onlarca çareden bir kaç tanesi. Bu çareler ayak terlemesini yoketmek ya da kokuyu yoketmek için kullanılır. Ancak bu çareler kulaktan dolma olmakla birlikte sorunun dibine inmediği için çoğu zaman etkili olmaz ve etkili olsa da kısa zamanlı ve verimsiz çareler sunacaktır kesin tedavi yöntemi değildir. En güvenli ve en etkili yöntem bir doktora tedavi olmaktır.

Tıp dünyasında oldukça fazla seçenek bulunmakta. Doktorlar tarafından tek kalıcı çare olarak bilinen, cerrahi bir mücadehele yapılması gereken ve fazla aktif olan sinir sistemini engellemek vakalar insanlar tarafından çok az tercih edilmekte. Tek kalıcı yöntem olarak bilinen bu teknik biraz çekinildiği ve maddi açıdan da her vatandaşın karşılayamayacağı bir teknik olduğu için vatandaşlar genel olarak geçici tedavileri uygulamaktadır. Bu geçici tedavi teknikleriyse Sgk tarafından ödenen alüminyum klorid bulunan su ve losyon tedavisi, yalnızca bazı üniversite ve özel hastanelerde yer alan hastanın el ve ayaklarına su içinden elekrtrik akımı aktarılarak yapılan iyon torofez tekniği ya da diğer bir seçenek olarak botoks bilinmektedir. Fakat bunlar içerisinden en basit olan botoks dahi 6-7 ay arası sürmektedir. Sağlıkla kalın

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.