Boy Uzatma Ameliyatı

Boy Uzatma Ameliyatı
Ortopedik Sağlık 23 Mayıs 2017 369 defa okundu 1 yorum

Boy uzatma ve iki bacağın arasındaki uzunluk farkının halledilmesi ortopedik cerrahi ile düzeltilmesi mümkündür. Bacaklar arasındaki boy farkı doğuştan gelebildiği gibi daha sonra yapılan kazalar ve hastalanmalar sonrası da gelişebilir.

Boy uzatma ameliyatı, kozmetik şikayetlerden dolayı da uygulanmaktadır. Öncelikle son 50 senede boy uzunluğu, toplumsal kariyer olarak algılanmakta ve moda’da, insanların bu biçimdeki arzularını karşılar biçimde devam etmekte, farkettiyseniz insanlar arasında moda ikonu olarak gösterilen insanlar hep uzun boylu vatandaşlardır.
Bacaklar arasında uzunluk farkı yürümede aksama ve vücudun denge sorununa sebep olur, bu da bu da vücudun başka kısımlarında yaşa bağlı daha hızlı bir hasara sebep olur.

Bugün kısa boyun toplumdaki baskısı ve doğuştan veya sonradan gelen sakatlıklar ortopedik cerrahi ile halledilmektedir. Fakat bu şekilde ameliyatlardan önce hastanın doktor tarafından iyi şekilde değerlendirilmesi, hastaya bilgi verilmesi, doktorun ve hastanın ne istediği karşılıklı olarak çok iyi anlaşılması şarttır. Çünkü boyu uzatma ameliyatı uzatılacak cm’ye göre belli bir süre alır. Yani ortalama olarak 1mm’lik uzatma mesafesi hastanın cinsiyet, yaş, kemik yapısı gibi nedenlerle göre de değişmektedir.

Özellikle kozmetik nedenlerden yapılan hastalarda kontrol edilmesi gereken bir diğer neden de cerrahiden olan izlerdir. Eğerki hastanın kas ve kemik dokusu uygunsa 10-20 cm’ye kadar boy uzatma yapılabilir.

Sonuç olarak doğru yapılan ve uygun tekniği kullanarak ameilyat yapılan hastalarda boy uzatmak için yapılan operasyonları oldukça başarılı sonuçlar verir.

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Pelin Su 23 Mayıs 2017 - 23:09

    Yaşım 25’in altında olsa mutlaka denerdim şansımı ancak araştırmalarıma göre 25 üstünde olmuyormus 🙁

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.