Boyun Fıtığının Sebebi ve Tedavi Yöntemleri

Boyun Fıtığının Sebebi ve Tedavi Yöntemleri
Ortopedik Sağlık 8 Haziran 2017 250 defa okundu 0 yorum

Boyun fıtığı zamanımızda insanların çoğunun en çok müzdarip olduğu sağlık sorunlarının başında yer almaktadır. Boyun fıtığı sebepleri ve boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığı nasıl iyileşir ve boyun fıtığı neden olmaktadır vb. gibi tüm sorularınıza cevap verdik.

Boyun omurunun arasında bulunan ve sağlımız bakımından önemli bir yeri olan disklerin kaymasından dolayı meydana gelen hasar ve tıfık oluşumu boyun fıtığı olarak bilinmektedir. Boyun fıtığının sebebi olan bir çok neden yer almaktadır ve boyun fıtığı sebepleri diye merak edenler adına bu sorunun cevabına makalemizde yer verirken, boyun fıtığı nasıl düzelir ve tedavi teknikleri nelerdir bu soruları da cevapladık.

Boyun Fıtığına Ne Sebep Olur

Boyun fıtığı, sertleşmiş ve kaymış olan diskler sinirlerde baskı yaptığından dolayı, boyun bölgesi yanı sıra kol ve sırtta da gücün azalmasına sebep olur ve ağrılara neden olur. Fakat her ağrıyı da boyun fıtığı olarak görmemek lazım. Doktor muayenesi ve tetkikler yapıldıktan sınra boyun fıtığı netliği kesin olarak ortaya çıkar. Kol ve boyun ağrısı, başka bir çok hastalığın da belirtileri arasında bulunduğundan boyun fıtığınız  var mı yok mu anlaşılması için geniş kapsamlı bir kontrol gerekmektedir. Çoğu zaman, kol ve boyun ağrısıyla birlikte ellerde güç azalması şikayeti görülürse boyun fıtığından şüphelenilebilir.

İşte, boyun fıtığının nedenleri:

Yaşlanma

Genetik olan yatkınlık

Darbe, kaza, zorlama

Durma pozisyon bozukluğu

Sigara

Strese bağlı

Kemik erimesi yani Osteoporoz

Boyun Fıtığının Tedavi Edilmesi

  • Çoğu kişi tarafından bilinenin tersine, boyun fıtığının ameliyat edilmesi son aşamadır, ilk önce hastaların bir çok bölümü için yatakta dinlenme, ilaçla tedavi veya fizik tedavi yetmektedir. Boyun fıtığının ilk dönemlerinde çok şiddetli ağrı oluyorsa dinlenme ve ilaç tedavisi uygulaması önerilmektedir. Ağrının dindiği zamanda ise fizik tedaviye başlanmalıdır.

İlaç olarak ağrı kesiciler, adele spazm çözücü ve ödem azaltıcı ilaç tedavisi verilir. Reçete edilebilmektedir ve bu ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.

  • Öncelikle akut zamandaki boyun hasarlarında da kısa zamanlı kullanım için boyunluk kullanması önerilir, fakat uzun süreli boyunluk kullanımı boyun kaslarını zayıflatacağı için fazla tavsiye edilmez. Bunların dışında bir çeşit seçilmiş bulgularda enjeksiyon tedavisi yapılarak ağrı dindirilebilir. Bütün bu tedavi uygulamalarına karşın sorun dindirilemiyorsa, son çare doktordur. Sağlıklı yaşam için doktorunuza başvurunuz. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

 

 

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.