Boyun Fıtığının Sebebi ve Tedavisi

Boyun Fıtığının Sebebi ve Tedavisi
Ortopedik Sağlık 17 Haziran 2017 361 defa okundu 0 yorum

Boyunda fıtık günümüzdeki insanların pek çoğunda en çok şikayet edilen sağlık sorunın en başında bulunmaktadır. Boyun fıtığı sebepleri ve boyun fıtığının tedavisi, boyun fıtığı nasıl düzelir ve boyun fıtığının sebebi nedir. Bu gibi tüm sorularınızı cevapladık.

Boyun omurunun arasında bulunan ve sağlığımız bakımından önemli görevi bulunan bu disklerin yerinden kayması sonucu meydana gelen hasar ve fıtıklaşma boyun fıtığı olarak bilinmektedir. Bu fıtığın pek çok sebebi olmaktadır ve boyun fıtığı sebepleri diye merak eden kişiler adına yazımızda yer verdiğimiz, boyun fıtıklaşması nasıl iyileşir ve tedavi teknikleri nelerdir sorusunu da cevapladık.

Boyun Fıtığının Sebebi Nedir?

Boyun fıtığında, kayan diskler ve sertleşen sinirler üstüne baskı yaptığından dolayı, boyun öte yandan kollar ve sırtta da güç azalmasına ve ağrılara sebebiyet vermektedir. Fakat her ağrı boyun fıtığından olacak diye de bir neden yok. Doktor muayenesi ve tetkikler yapıldıktan sonra boyun fıtığı tanısı kesin olarak söylenir. Kol ve boyunda ağrı, başka bir çok hastalığın da belirtileri içerisinde bulunduğundan boyun boyun fıtığınız var mı yok mu bunu belirlemek için geniş kapsamlı bir check-up yapılması gerekmektedir. Çoğu zaman, kol ve boyun ağrısı ile birlikte ellerde de güç azalması görüldüğü anda boyun fıtığı riski artmaktadır. Alt satırda boyun fıtığı sebeplerini yazıyoruz.

Yaşın ilerlemesi

Genetik sebepler

Darbe, kaza, ve zorlamadan kaynaklı

Duruş oturuş bozukluğu

Stres

Sigara

Kemik erimesi (osteoporoz)

Boyun fıtığının tedavisi

  • Pek çok kişinin bildiğini sandığının tersine, boyun fıtığında operasyon en son tedavi yöntemidir, önce olarak hastaların bir çoğu için yatak istirahati, fizik tedavi ve ilaç tedavisi yeterli olmaktadır. Boyun fıtığının ilk dönemlerinde şiddetli bir ağrı oluyorsa istirahat ve ilaç kullanılması tavsiye edilir. Ağrının azalmasından sonra ise fizik tedavi uygulamasına başlanır.

İlaç ağrı kesici, ödem yok edici ve adele spazmını yatıştırıcı ilaçlar verilmektedir. Reçete edilir ve bu ilaçlar saatinde alınmalıdır.

  • Bilhassa akut evresindeki boyun yaralanmasında da kısa süreli kullanma için boyunluk kullanımı önerilir, fakat uzun süreli boyunluk kullanılması boyun adelelerini gevşetmesine sebep olduğundan tavsiye edilmez. Bunlar dışında bir takım seçilen olgularda enjeksiyon tedavisi yapılarak ağrı kesilir. Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen sorun çözülmüyorsa, son çare operasyondur. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.