Bulaşıcı Hastalıklar Nedir ve Nasıl Bulaşır

Bulaşıcı Hastalıklar Nedir ve Nasıl Bulaşır
Bulaşıcı Hastalıklar 3 Haziran 2017 428 defa okundu 0 yorum

Dünyada hem ölümcül riski olan hem de öldürmese de ciddi sorunların yaşanmasına neden olan bir sürü hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların içinde mikrop yoluyla bulaşan çeşitlere ise bulaşıcı hastalıklar adlandırılır. Peki, bu bahsettiğimiz bulaşıcı hastalıklar neler ve hangileridir?

Organizmada bir çok değişikliklerin meydana gelmesine sebep olan ve ilerisinde de fizyolojmizin çalışma aksamında farklılıklar yaşanmasına sebep olan bulaşıcı hastalıklar, bulaşma şekillerine göre dört farklı biçimde araştırılmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar insandan insana temasla ya da hayvandan insana geçme riski vardır.İşte bulaşıcı hastalıkların bulaşma yollarını yazıyoruz:

Hava yoluyla bulaşma

Su ve yiyecek yoluyla bulaşma

Eşya ve temas yoluyla bulaşma

Hayvanlar vasıtasıyla bulaşma

Bulaşıcı hastalıklar yukarıda da belirttiğimiz üzere 4 farklı yolla bulaşabilmektedir. Günümüzde en sık yaşanan havayla yoluyla bulaşan hastalıklardır. Hava yoluyla, besinler aracılığıyla, su yoluyla, temas ve eşyalar yoluyla, hayvanlar vasıtasıyla bulaşan rahatsızlıkların bir kısımı ölümcül etki gösterebilmektedir. Bulaşıcı hastalıkların tedavisi sırasında, hastalığı bulunan kişinin yakınları da kesinlikle kontrollerden geçmeli ve tedavisi yapılmalıdır. Aksi halde hasta kişinin tedavisi yapılsa bile, başka yakınına bulaştırdığı hastalığı tekrar kapma riski yüksektir. Bu 4 çeşit farklı bulaşma yolları ile hangi hastalıklar meydana gelmektedir. Gelin alt satırda bakalım.

Hava yoluyla bulaşma riski yüksek hastalıklar:

Grip virüsü

Nezle hastalığı

Kabakulak şikayeti

Boğmaca hastalığı

Kızamık şikayeti

Verem hastalığı

Kızamıkçık şikayeti

Kızıl hastalığı

Eğer bu hastalıklardan birisi bizde varsa dışarıya çıkarken ağzımızı kapatmalıyız ve başka kişilere bulaştırmamaya özen göstermeliyiz. Öksürük Hapşırık durumlarında bez ile kapatmalıyız.

Yiyecekler ve su aracılığı ile bulaşan hastalıklar

Tifo hastalığı

Dizanteri hastalığı

Kolera hastalığı

Çocuk Felci (Poliomyelit)

Bulaşıcı sarılık hastalığı

Yiyecekleri asla güzelce yıkamadan yemeyiniz. Üzerindeki mikroplar kolay kolay yokolmazlar.

Hayvan vasıtasıyla bulaşan hastalıklar

Sıtma hastalığı

Kuduz hastalığı

Tifüs rahatsızlığı

Veba hastalığı

Hastalıklı gibi görünen ve pis hayvanlardan gerektiğince uzak durmalısınız. Yoksa hayvanda bulunan hastalığın size geçmesi oldukça muhtemeldir.

Temas ve eşya yoluyla bulaşan rahatsızlıklar

Mantar hastalığı

Uyuz rahatsızlığı

Banyoda havuzda vb yerlerde sadece kendi ayakkabı ve terliklerinizi kullanmaya özen gösteriniz. Eğer uyuz şikayetine yakalandıysanız elbiselerinizi ve çarşaflarınızı kaynar suda yıkayınız. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.