Depresyona Savaş Açan Besinler

Depresyona Savaş Açan Besinler
Genel Sağlık, Ruh Sağlığı 1 Haziran 2017 266 defa okundu 0 yorum

Depresyonla mücadele etmek için ne yemeliyiz, depresyonla savaşmak için ne yapılabilir ve depresyona iyi gelecek besinler nelerdir kış aylarında yükselen depresyon hastalığına karşın nasıl besleneceğimize dair öneriler saglikform.com’da..

Depresyonla savaşan mucize besinler

Depresyonu yokedebilmek için, yediğimiz besinleri dikkatli seçmeliyiz ki, kötü ruh modları ve depresyondan uzak durabilelim. Mevsimsel duygu durum sorunu bilinen ruh dengesinin düzensizleşmesi halina, verilen sağlık problemine depresyon adı veriliyor. Özellikle de kış aylarında beslenme düzenimize dikkat etmemiz gerekmektedir ve depresyonla savaşan gıdalar ışık yoksunluğundan, seratonin seviyesinden, bir ruh dengesinin iyileşmesini yükseltici kimyasalların gelişmesinde aktarılan sorunların engellemesini sağlar.Depresyonla savaşabilmek için uyku ve uyanık kalma zamanlarına da dikkat etmemiz gerekir.

Depresyonla savaşmamıza ek yardımcı olan besinler düzenli bir periyotta tüketilmelidir. Depresyonu yükselten gıdalardan ise canımız istese dahi uzak olmamız gerekmektedir. Beslenme cetvelinde depresyonu yok eden besinlerin en başında gelen Omega-3 içeren besinler illa ki yer almalıdır. Özellikle de balık her hafta düzenli olarak yenilmelidir. Omega-3 açısından oldukça zengin olan somon, ceviz, kabak çekirdeği, soya da illa ki beslenmede yenmesi için bulunması gereken gıdalardandır.

El verdiği şekilde bu gıdaları yemelisiniz. Kış aylarında gün ışığını her yakaladığınız fırsatı değerlendiriniz. Gün ışığı D vitamini bakımından oldukça zengindir ve depresyonu yıkmada önemli bir görev üstlenmektedir. D vitamini bakımından oldukça zengin diye söyleyeceğimiz bir besin maddesi yoktur, bu nedenle içerisinde az da olsa D vitamini yer alan gıdaları sık sık yemelisiniz. Süt, mantar, yumurta, karides, orkinos balığı ve somon tüm besinlere oranla daha yüksek D vitamini bulundurur.

Sağlıklı yaşam için hamur ürünlerinden ve beyaz ekmekten kesinlikle uzak durmalısınız. Çilek, ahu dudulu yulaf ezmesi gibi tatlılar depresyonla uğraşta büyük rol üstlenir. Yaban mersininin üzerine azıcık bal katarak tatlı yerine yemelisiniz. Fırında pişirilen patates, yanında ızgara et ve salata tabağı depresyon hastalarının yemesi gereken bir besin deposudur.
Tarçın da kesinlikle yenilmeksi gerekenler arasında bulundurulur. Ispanak, brokoli, mango, tahıl ekmeği ve bütün yeşil yapraklı sebzeler depresyonla savaşmada oldukça önemli bir rol oynar.Besinler harici depresyondan uzak durmak için spor yapabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.