Dilin Boğaza Kaçması

Dilin Boğaza Kaçması
İlk Yardım 31 Mayıs 2017 25881 defa okundu 0 yorum

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere pek bilinmeyen ancak karşılaşıldığında, eğer müdahale edilmezse 2 – 3 dakika içerisinde ölümle sonuçlanabilen dilin boğazın kaçması durumunda yapılacak ilk yardım hakkında bilgiler vereceğim.

Her zaman söylediğimiz gibi ilk yardım hayat kurtarır. Özellikle dilin boğaza kaçması durumunda yapacağınız ilk yardım sayesinde kişiyi hayata döndürebilirsiniz.

Dil Neden Boğaza Kaçar ?

Özellikle sporcularda görülen bu vaka genel anlamda yorgunluktan sonra meydana gelir. Ayrıca şiddetli bir darbe aldığımız zaman dilimiz boğazımıza kaçabilir ve dakikayla can pazarı başlar.

Eğer çok yorulduysak direk yatmak yerine oturarak dinlenmek hayatınız için büyük önem taşımaktadır. Eğer yatarsanız dilin boğazına kaçma olasılığı çok yüksektir. Eğer kendimizin yada herhangi bir kişinin dilinin boğazına kaçacağından şüpheleniyorsanız ilk olarak kişinin boynu veya kendi boynunuzu yan tarafa çeviriniz ve elinizi ağzını sokunuz yada sert bir cismi kişinin ağzına sokarak dilinin boğazına kaçmasını engellemeye çalışınız.

Dil Boğaza Kaçtığında Neler Yapmalıyız ?

Öncelik olarak hasta hemen sırtüstü yatırılır ve başı geriye doğru çekip çeneyi ön plana almanız gerekmektedir. Sonrasında ise hastanın ağzı açılmalıdır. Ancak bu pek kolay olmaz çünkü hasta nefes alamadığı için dişlerini sıkar. Hemen ağzı geniş bir şekilde açarak kişinin boğazına kaçan dili çekmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede kişi rahatça nefes alabilecek ve hayati fonksiyonları normale dönecektir.

Dil çıkarıldıktan sonra hastada dilinin dışarıda tutulması istenir ve kısa süre içerisinde doktora görünmek gerekir. Ancak burada müdahale esnasında dikkat edilmesi gereken eğer boyun kırılması gibi bir durum söz konusuyla kişinin başına sert müdahale etmemek gerekir.

Eğer ilk müdahaleyi yapamazsanız kişi 2 – 3 dakika içerisinde kendisinden geçer ve halen müdahale yapılmadıysa 5 – 10 dakika içerisinde kalp durur ve büyük bir ihtimal bu olay ölümle sonuçlanır.

Bu durumla her an ve her dakika karşılaşabiliriz. Sokakta oyun oynayan çocukta da olabilir evde televizyon izleyen amcalarımız da teyzelerimizde de. O yüzden lütfen bu konularda bilgi sahibi olun. Okuyun araştırın hatta ilk yardım kurslarına gidin.

SaglikForm.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.