Erkek Çocuğunun Sünnet Olma Yaşı Kaçtır

Erkek Çocuğunun Sünnet Olma Yaşı Kaçtır
Erkek Sağlığı 12 Haziran 2017 394 defa okundu 0 yorum

Erkek çocuklarının hem psikolojik olarak hem de ileride herhangi bir sorunlarla karşılaşılmaması adına, uzman doktorların sünnet olmak adına ideal yaşın kaç olduğunu biliyor musunuz? İşte erkek çocuklarının sünnet olma yaşı kaç olmalıdır sorunun cevabı.

Yetkili olan kişiler sayesinde uygun ve rahat ortamın oluşturulmasından sonra erkek çocuklarının sünnet yapılması, oluşacak sorunların da önlenmesini sağlamaktadır. Erkek çocuklarının sünnet olması sırasında  uygun ve hijyen koşulların oluşturulmaması çok ciddi ve riski problemlerin oluşumuna sebep olmaktadır. Ek olarak çocukların sünnet olma yaşı, çocuğun psikolojik bakımından öneme sahip ve kesinlikle dikkate alınması gereken bir konudur.

Sünnetin Olmanın Faydası

Kültürel ve dini inancımız doğrultusunda erkek çocuklarını sünnet yaptıran bir toplum olarak yerimizi alıyoruz. Uzmanlar, sünnetin erkek sağlığı durumundan da oldukça büyük bir önemi olduğunu söylemektedir. İşte Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Osman Gereklioğlu’nun sünnetin faydaları hakkındaki bilgileri:

”Sünnet, peniste kanser gelişme riskini en aza indirdiği gibi AIDS vakası gibi cinsel yolla bulaşabilen hastalıkları da engellemektedir. Sünnetli olan kişilerin eşlerinde rahim ağzı kanseri riskinin de oluşmasının en aza indirildiği görülmüştür. Sünnet idrar yolları kanallarında da enfeksiyon oluşma riskini de 10 kata kadar aşağıya çeker.” diye söyledi. Gereklioğlu, ” Kanama sorunu olan çocuklarda, işeme deliğinin altta olması, mikro penis gibi sorunlarda ise sünnet derisini onarma ameliyatlarında kullanılacağından dolayı uygulanmamalıdır.”

Toplu Sünnetten Uzak Durun!!

Sağlıklı yaşam için, sünnet tam steril ve ortama uygun bir hastanede, ameliyat koşulları bulunan yerlerde yapılmalıdır. Genel anestezi altında ya da lokal, hastanede ameliyat şartlarında yapılan sünnet sağlık açısından daha iyidir. Kargaşanın olduğu yerde erkek çocuklarını sünnet yapmak, çocukların oldukça korkmasına ve psikolojilerinin oldukça kötü etkilenmelerine sebep olmaktadır.

Sünnet İçin En ideal Yaş Kaçtır?

Çocuk Cerrahları erkek çocuklarının en az 2 yaşına kadar sünnet ettirmesinden tarafa. En ideal yaş ilk 2 yıl içinde olan süredir. Çocuk cerrahları ya da çocuk ürolojisi trafınca çocuk 2 yaşına henüz girmeden önce sünnet yapılmamalıdır. Eğer ki 2 yaşına kadar çocuk hala sünnet yaptırılmadıysa, 6 yaşına kadar beklenilmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle erkek çocuklarında kastrasyon korkusunun yapacağı olumsuzların önüne geçilmiş olur. Sağlıkla kalın

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.