Erkeklerde Obezitenin Sınırı Kaçtır?

Erkeklerde Obezitenin Sınırı Kaçtır?
Erkek Sağlığı, Obezite 10 Haziran 2017 235 defa okundu 0 yorum

Erkeklerde olan obezitenin sınır çizgisi erkeklerde obezitenin oranı erkeklerde bel etrafı kaç cm olmalıdır? Obezite erkek limiti obezite erkeklerde hangi şekilde hesaplanabilir? Obezitenin oranı kaçta olmalı? Bunun için ne gibi önlemler alınmalı? Tüm bu bilgileri Saglikform.com araştırdı ve sizler için alt satırda bütün bilgileri yayınladı.

Erkeklerde Obezitenin Sınırı Nedir?

Aşırı kilolu, şişman olma rahatsızlığı olarak bilinen obezite sorunu, zaman ilerledikçe çoğu insanın rahatsızlıkları arasın görülmeye başlanmaktadır ve bir çok kişide obezite sınırlarının üstüne çıkıp hem bu rahatsızlıkla hemde obezite hastalığının yarattığı hastalıklarla savaşmaya çalışmaktadır. Obezite rahatsızlığı erkeklerden farklı olarak kadınlarda daha fazla olarak görülebilmektedir, fakat gene de bu rahatsızlıkla savaşan erkeklerin rakamı da azımsanacak kadar az değildir elbette.

Vücut kitle indeksi (VKI) normal sınırlardan yukarı seviyeye çıktığı zaman, kişinin obezite sorunu daha da artmaktadr. Erkeklerde obezite limiti aynı kadınlarda bilindiği üzere 30’un üstünde belirlenmiştir. VKI’si 30’un üstünde olan obezite olmaya aday bir vakanın içerisinde demektir.VKI 40 ın üzerinde görüldüğü zaman da kesin netice olarak hasta obezite hastası olarak görülmektedir. Ağırlığın metre türünden boyun karesine oranı biçiminde hesaplanan VKI’ye örnek bir hesap aşağıda görüldüğü gibi verilmiştir.

Sizler de VKI hesaplamayı bu şekilde yapabilirsiniz.

Boy x Boy= Boyun Karesi

Kilo : Boyun karesi= VKI

1.70 x 1.70= 2.89

70 : 2.89 : 24,2 (Normal)

VKI hesaplamada sonuç 30 ila 40 arasında seyrederse obezite olmaya riski 40’ın üstünde çıkarsa obezite hastasıdır diyebiliriz. Erkeklerde obezite limiti hesaplanmasında bel bölgesi de oldukça önem taşır. Bir erkeğin bel bölgesi 102 cm’i aşmamalıdır. Aynı anda bel bölgesinin kalça bölgesine seviyesi erkekte 0.9’u aşmamalıdır. Bu seviyenin üstünde olan erkekler de obezite sayılmaktadır.

Bu değerlerin üzerine çıkmamak için düzgün beslenme her zaman çok önemlidir. Cips, kola, hamburger vs bu tür ürünler obezite olmamıza neredeyse kesin sebeplerdir. Bilmediğiniz şeyleri yememeli. Eğerki VKI aşıyorsa bir beslenme uzmanına danışmalısınız. Her gün düzenli spor yapmalısınız. Sağlıklı yaşamın en temel unsuru spordur. Sporsuz yaşam obezite ve bir çok hastalık türleri demektir. Bu bilgileri aklımızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.