Erken Doğumun Sebepleri

Erken Doğumun Sebepleri
Anne ve Çocuk Sağlığı, Hamilelik 3 Haziran 2017 297 defa okundu 0 yorum

Erken Doğum Sebepleri

Erken Doğum olarak isimlendirilen yani doğumun normal süreden daha erken olması olayı genel olarak sık rastlanan olaylardan bir tanesidir. Tabi bu olay ele alınırken yalnızca doğumun erken olması demekte yeterli olmayacaktır. Normal bir doğum süreci içinde 280 gün, yani 9 ay 10 gün (40 hafta) sonunda yaşanır. 36 haftadan önce olan doğum vakaları ise erken doğum olarak söylenebilir.

Erken doğuma neden olan olaylara baktığımızda; annenin sağlık durumu, bebeğin normal bir gelişme içinde büyüyüp büyümediğini, yine annenin yaşamış olduğu çevre ve buna etken olarak söylenen çevresinde anneyi etkileyen etkenler erken doğum vakasına neden olabilmektedir. Tabii baktığımızda her şeyiyle normal süren hamileliklerde de erken doğum olma riski bulunmaktadır ve bazı zamanlar erken doğumların olduğu bu vakalarda da gözlemlenmiştir. Daha erken sürede doğum gerçekleştirmiş veya düşük yapmış olan annelerde ve bu durumda tedavi edilmiş annelerde erken doğum olma olasılığı bi hayli yüksek olacaktır. Çoğul hamilelik süreci yaşayan annelerde de bu olay görülebilmektedir. Hamilelik esnasında cerrahi operasyon yaşamış anneler de erken doğum olmaa riski bulundurmaktadır.

Hamilelik sırasında ateşli hastalık yaşamak, kısa zamanda kilo kaybı veya kilo alma, annelik için en uygun yaş aralığı olan 18 ila 35 yaşlarının dışarısında olmak, sosyal çevre etkenlerine bağlı kalarak yetersiz besin almak, çok fazla iş temposu ve şehrin oldukça sesli hayatı, sıkıntı ve stres, anne olabilmek için yeterli boy ve kiloda olamamak ( 150 cm’den kısa ve 50 kg’dan az olan kadınlarda), hamilelik sırasında idrar yolu enfeksiyonu veya rahimle ilgili rahatsızlıklar geçirmek, doğumdan hemen sonra bir sene geçmeden yeniden hamile kalmak gibi sebepler erken doğuma neden olacak vakalar olarak bilinebilir. Tabii ki bunlar birer etkendir. Bu riskleri geçirmiş ya da geçirmekte olan kadınların kesinlikle erken doğum yapacak diye bir anlam da çıkarılamaz. Ne olursa olsun sağlıklı yaşam için yine de dikkat etmemiz gerekir. Bunu da bildirelim. Bu etkenlere yönelik yeterli tedbirleri aldığınızda sağlık bir yaşam ve hamileliğin ardından doğumun normal zaman sonunda olacağı akıllardan çıkmamalıdır.Sağlıklı kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.