Ertesi Gün Hapı Nedir ve Kullanımı Nasıldır

Ertesi Gün Hapı Nedir ve Kullanımı Nasıldır
Cinsel Sağlık 31 Mayıs 2017 255 defa okundu 0 yorum

Ertesi Gün Hapı Ne oluyor?

Korunmasız ilişkiden sonra hamile kalmamak için önlem amaçlı kullanılan ertesi gün hapı, ilişkiden hemen 12 saat içerisinde kullanılırsa etki başarısı oldukça yüksek seviyededir. Ertesi gün hapları ilişkiden 72 saat sonrasına dek alınabilmektedir. Erken alınması ise başarı oranını yüzde 100’e kadar çıkarmaktadır.

Ertesi Gün Hapının Etkisi Nasıl Olur?

Cinsel ilişkinin hemen sonrasında hamilelik olayı yaşanmamaktadır. Bu nedenle ilişkiden sonra kullanılacak ertesi gün hapıyla hamileliğin engellenmesi çözümdür.İlişkiden sonra spermin yumurta ile temasa geçmesi yaklaşık 6 gün süreyle oluşmaktadır. Ertesi gün hapı kullanıldığında yumurtalıkların yumurta üretmesi bloke edilir ve rahimin yapısı değiştirilir. Ertesi gün hapını hamilelik oluştuktan sonra almanız bir işe yaramayacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Zarfında Kullanılmalıdır?

Ertesi gün ilacının düzenli bir doğum kontrol tedavisi olmadığınızı bilginize sunmak isteriz. Ertesi gün hapı yalnızca acil durumlarda kullanılmalı ve sağlığklı yaşam için yılda sadece bir kac kezden fazla kullanılması hormonları etkilemektedir. Sık kullanımda adette düzensizlik yaratmaktadır. Ertesi gün hapının cinsel yollarla bulaşan rahatsızlıkları engellemediğini de unutmamanız gerekli ve bilinen korunma tekniklerini uygulamanız sağlığınız açısından iyidir.

Ertesi Gün Hapını Kullandıktan Sonra?

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra diğer korunma tekniklerini devam ettirmeniz gerekmektedir. Ertesi gün hapı, bi sonraki ilişkide yaşanacak vakalarda etkili olmayacaktır. Ertesi gün hapı kullandığımız zamandan sonraki 3 hafta içerisinde regly olmuyarsanız doktorunuza başvurmalısınız. Hamilelik oluşmuş olabilir.

Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanamaz?

İlişki 72 saatin öncesinden olduysa ertesi gün hapı etki sağlamayacaktır.

Hamilelik olayı varsa ertesi gün hapı kullanmanız sakıncalıdır.

Yüksek kan basıncı, diyabet, karaciğerde rahatsızlık gibi sorunlarınız varsa, kalp sıkıntısı yaşadıysanız, göğüs kanseri riskiniz varsa, felç olayı yaşadıysanız, hormonal tedavi ilacı kullanımınızda sıkıntı varsa ve diğer ilaçlar kullanıyorsanız, ertesi gün hapını içmeden önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ertesi Gün Haplarının Zararı Var Mıdır?

Ertesi gün hapının çok kullanımı sonrasında regl düzensizliği sorunu yaşanabilir. Ertesi gün hapı çok yüksek bir koruma yaratmadığı için hamile kalma riski yüksektir. Bulantı, göğüste şişme, dolgunluk ve sinirli olmak gibi yan etkiler oluşturabilir. Ertesi gün hapını korunmasız ilişkiden sonra ne kadar çabuk alırsanız başarı seviyesi o kadar yüksek olacaktır. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.