Göğüs Kanserini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır

Göğüs Kanserini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır
Kadın Sağlığı, Kanser 5 Haziran 2017 287 defa okundu 0 yorum

Göğüs kanseri riski altındaki kişiler için, göğüs kanserini önlemek için ne yapmamız gerekir? Uzmanların söyledikleri bilgileri saglikform.com adresinde bilgilendirmek istedik.

Göğüs kanseri son zamanlarda olsukça sık olan kanser sorunlarından bir tanesidir. Kadınların yaşamını kabus haline getiren bu kanser türü, nadir olarak erkeklerde de meydana gelmektedir. Kanser olaylarının 3 te 1’ini meme kanseri oluşturmaktadır. 30 yaşını doldurmuş olan kadınların meme kanseri olma ihtimali yüzde 229/1 olarak, 40 yaşını geçmiş olanların yüzde 68/1, 50 yaşını geçmiş olanların ise yüzde 37/1 olarak belirlenmiştir.

Ailesinde göğüs kanseri rahatsızlığı olanların ise, göğüs kanseri olma riski 2 katına çıkmaktadır. Göğüs kanseri riskini beslenme hataları, sigara, alkl hareketsiz kalmak, stres gibi etmenler çoğaltıyor.

Göğüs kanserinin önüne geçebilmek için Yapılması Tavsiye Edilenler

Organik Ürünle Beslenme

  • Göğüs kanserinin önüne geçebilmek adına yapılacak hamlelerin birincisi organik gıda tüketmektir. Bütün kanser çeşitlerine karşı organik gıda ile beslenerek önlemimizi alabiliriz.

Sigara Kullanmak

  • Tütün, göğüs kanseri olma tehlikesini oldukça fazla arttırmaktadır. Son zamanlarda yapılan bilimsel incelemeler sigara kullanan kadınların miktarını artırdığını sergiliyor. Göğüs kanseri incelemeleri de, eski tarihlere göre göğüs kanserine yakalanan kadınların miktarında artma olduğunu sergiliyor.Sağlıklı yaşam için sigara kullanan kadınlar bir an önce bırakmalıdır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

  • Organik beslenmeyi günlük hayatına soktuktan sonra, düzenli beslenme alışkanlığı da edinilmelidir. Yemekler zamanında tüketilmeli, dengeli ve yeterli bir beslenme yapılmalıdır. Ek olarak her gün spor yapılmalıdır.

Hormon Tedavisinin Etkisi

  • Östrojen ve progestin bunların birleşiminden oluşan hormon birleşimi göğüs kanseri tehlikesini arttıran durumlardandır.

Oda Kokularından Olduğunca Uzak Durun

  • Göğüs kanserinin tehlikesini azaltabilmek için, göğüs kanserini engellemek için evinizin miss gibi kokması adına uyguladığımız koku yayan mumlardan, oda spreylerinden kesinlikle sakının. Bu tür kimyasal kokular göğüs kanseri riskini tetiklemektedir.

Düzenli Şekilde Spor Yapın

Haftada en az 5 defa düzenli bir şekilde yarım saat spor yapanların göğüs kanserine yakalanma olasılığı yüzde 18 seviyesinde azalma olmaktadır.

Bebeğinizi Emzirin

Bebek emziren kadınların göğüs kanserine yakalanma olasılıkları tamamıyla yarı yarıya inmektedir.

Göğüs kanseri kadınların korkulu rüyası olsa da tedavi edilebilir hastalık olduğunu unutmayın. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.