Gözde Alerji Sorunu ve Çözüm Yolları

Gözde Alerji Sorunu ve Çözüm Yolları
Göz Sağlığı 26 Mayıs 2017 246 defa okundu 0 yorum

Prof Dr. Öztürk, yapmış olduğu açıklamada, allerjik göz rahatsızlığının toplumda oldukça sık sık görüldüğü ve insanların %15 kısmında allerjinin ya da başka bir çeşidinin olduğunu iletti.

Afyon Karahisar Kocatepe Üniversitesi ( AKÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Öztürk, ” Mevsimsel yaşanan göz alerjisine sebep olan etkenler genelde polenler, mevsimsel alerjiye sebep olan etmenler ise sene boyu yaşadığımız ev tozu ve hayvandan olan atıklardır” diye konuştu.

Çevreyle direkt olan bağlantısı sebebiyle gözün alerjik rahatsızlıklara daha kolay bir şekilde rastlamasının kolay olduğunu ileten Öztürk şunları iletti:

”Göz alerjilerinde gözde batma, kaşınma, yanma, çapaklanma, kızarıklık, ışığa karşı duyarlılık, kaşınma ve görme  bozuklularına sebep olabilir. Bu rahatsızlıklara ek olarak burundaki alerji de eklenir. Göz kapağında şişme, kızarıklık ve gözün beyaz tabakasında kabarmalar rastlanabilir. Mevsimsel Göz Alerjisine sebep olan etmenler genel olarak polenler, mevsimsel olmayan alerjiye sebep olan etmenler ise sene boyu karşılaştığımız ev tozu ve hayvanlardan kalan atıklar sebeptir.”

Öztürk, alerjiye ilaçlar, ilaçların içerisindeki koruyucu maddeler ya da makyaj malzemelerinin de sebep olabileceğini belirtti.Gözdeki bazı sebeplerinin alerji zannedebileceğini söyleyen Öztürk şunları iletti:

”Muayene esnasında göz kapakları, kornea ve kirpikler dikkatli bir şekilde incelenir. Bazı zamanlar göz kapakları ters şekilde çevrilerek arka bölümlerinin incelenmesine ihtiyaç duyulabilir. Bazı mikrop hastalıkları, nedeni bilinmeyen iltihap durumları, göz kapağında oluşan iltihaplar, bazı cilt rahatsızlıklarının göz sorunları, kuru göz sorunu, gözün bağ ve damar bölümünün iltihabı rahatsızlıkları, böcek ısırması ya da sokması, kirpik diplerinde bulunan parazit bakteriler göz alerjisini taklit edebilen bir sorun ortaya çıkarabilir. Tanısal bir test  olarak alerjen maddenin tespit edilmesi, göz yaşında ve kanda bazı maddelerin kontrol edilmesi bize yardımcı olsa da en iyi bilgi muayeneden sonra tespit edilir.”

Özellikle mevsim geçişlerinde alerjisi olan insanlar çam, toz vs olan yerlerden uzak durması gerekmektedir. Aksi halde gözlerde aşırı sulanma ve kabarma gözlenebilir. Bu ve bunun gibi durumlarda alerji damlası kullanabilirsiniz.Sağlıklı yaşam için böyle bir sorun yaşıyorsanız elbette doktorunuza başvurmanız ve vereceği ilaç tedavisini doğru uygulamanız gerekmektedir. Sağlıklı günler.

Saglikform.com

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.