Gripten Ölebilirsiniz

Gripten Ölebilirsiniz

ABD’li bilim insanları, tehlikeli ve öldürücü bir grip virüsünün tüm dünyayı etkisi altına alacağını bildirdi.1918-1920 senelerinde İspanya’da grip salgınının benzer bir tipi olduğu söylenen gribin, %96’sı henüz gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşmek üzere 51-81 milyon insanın ölümüne sebep olacağı öngörülmektedir.

Harvard Üniversitesi‘nde bulunan Christopher Murray ve ekibi, 1918-1920 yılındaki salgın sebebiyle Danimarka’da vefat oranının %0.20, Fransa ve Almanya’da %0,75, İtalya’da %1.4, Hindistan’da ise bu oranın %4.39 olduğunu iletti. Olasılıklara göre, 2004 yılında yeni bir grip salgını olsaydı, %49 Asya bölgesinde, %29 ise Sahraaltı Afrikası bölgesinde, %10 ise Ortadoğu’da, %4 ise OECD ülkelerinde, %4 Latin Amerika kıtasında, %4 ise Avrupa bölgesinde yaşam süren insanlar olmak üzere dünyadaki tüm insanların en az %1’i ne vefat edecekti.Türkiye’nin de bu felakette oldukça etkileneceği söylenmekte.Türk araştırmacılara göre ise böyle bir olayın ileri tarihlerde mümkün olacağı kanaatinde. Asya dan gelen salgının Türkiye üzerindeki etkisinin fazla olacağı ve Türkiye’den de Avrupa’ya yayılacağı öngörülmekte.

Bu incelemeler ve araştırmalar sonucuna bakılırsa bu sonuçların eğer yeni bir salgın olursa bu henüz yeni gelişmekte olan ülkeleri büyük etkileyeceğini gözler önüne seriyor.Araştırma, İngiliz tıp dergisi olan The Lancet‘in çıkan bir sayısında henüz yeni yayınlandı.Tabii bu kesinlikle olacaktır diye bir şey yok fakat hiç bir zaman tedbiri elden bırakmamamız gerektiğini araştırmacılar söylüyor.

Saglikform.com adminleri olarak bu konuda tüm insanların dikkatli olmasını şiddetle öneriyoruz. Bu haberi sosyal medyada paylaşarak çevrenizdekilerinde bu ve bunun gibi haberlerden anında haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz ;

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.