Hamile Kalabilmek için Önerilen Tavsiyeler

Hamile Kalabilmek için Önerilen Tavsiyeler
Cinsel Sağlık, Hamilelik 2 Haziran 2017 305 defa okundu 0 yorum

Uzmanlar, doğurabilmek ve hamile kalabilmek için kadın ve erkeğin dikkat etmesi gereken etmenleri sunuyor. İşte uzmanların bildikleri soru ve cevap şekliyle hamile kalabilmek için nelere dikkat etmeliyiz;

Her gün ilişkiye girilirse ne olur?

Hiç bir şey olmaz tabiiki. Bazı kesimlerde her gün ilişki yaşıyorlar, sağlıklı çocukları dünyaya geliyor. Günlük ilişkiler daima sperm sayısını azaltmaz. Fakat çok cinsel ilişkiye girmek meninin hacmi elbette azalabilir.

Sekse uzun ara vermek spermleri güçlendirir mi?

Tabiiki çok ara vermek de sıkıntı çıkarabilir. 2 hafta hiç ilişkiye girilmedikten sonra yapılan ilişkide, çıkan sperm miktarı fazla olsa da hareketlilik azalır. Fakat şu da bilinmelidir ki; bazen oluyor ender, hattaa yılda bir gün ilişkiyle bile bazı insanlar çocuk sahibi oluyor.

Ayın hangi dönemleri çiftler için en iyi zaman?

28 günde bir adet olan kadında 14.gün yumurtlama günü olur.Bundan ötürü 10.günden itibaren 2 günde 1 ilişki yaşamak, hamilelik olasılığını en çok arttıran dönemdir.

Sperm, kadının vajina içerisinde bir süre yaşamaktadır. 14. gün en riskli olan gün olarak bilinse de bazen 20. günlere kadar gebelik riski sürmektedir. Bu sebeple takvim metodu asla doğum kontrol tekniği olarak iş görmez. Bu metodu yapanlar kaza yaşarlar.

Çocuk sahibi olmak isteyen insanlara tavsiye edilen pozisyonlar var mıdır?

Kadının rahminin hangi pozisyonda olduğu önemlidir.Kadının üst tarafta olduğu pozisyonda hamile kalabilmek daha azdır. Hamile olmak isteniyorsa kadının bel altına yastık koyulması tavsiye bile edilir.

Pozisyonlar da o kadar önemli değildir. Sadece ilişki sonrası bizim çevremizde vajinal duş yapmak oldukça yaygın, bunu tavsiye etmiyoruz. Enfeksiyona yol açabilmektedir.

Doğurganlığı yükselten besinler var mı?

Yenilecek besinler güzel yıkanmalı, sigaradan uzak durulmalıdır. Çünkü günde içilen bir paket sigara menapoz yaşanmasını 3 sene öncesine getiriyor, 2 paket içenlerinse 5 sene öne çekiyor.

Tek taraflı beslenmenin yumurtlama evresinde kötü etkisi bulunmaktadır. Vejeteryanlarda kısırlık seviyesi üst seviyededir. Hayvansal gıdalardan alınması gerekmektedir.

Erkek ve kadının işlişkiden önce yapmaması gereken şeyler var mıdır?

Çok sıcak yapılan banyo sperm oluşmasını azaltır. Çünkü testis ısıya oldukça hassastır. Özellikle sperm seviyesi düşük olan kişilerde daha da zararlıdır.

Alkol spermlerde toksit etkisi yaratmaktadır. Vajinal duşu, özellikle hamile kalmak isteyenlerde tavsiye etmiyoruz.

Çocuk yapmak isteyen eşler ne kadar süreyle cinsel ilişki yaşamalı?

Hamilelik için eşlere haftada 3 kez ilişki yaşamaları önerilir. Fakat asla bir sınırlandırma da bulunmaz, ilişki beklenmedik anda gelişmelidir. Sonuç olarak ilişki sıklığı anne ve baba olma olasılığını büyük oranda farkettirmez.Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.