Hamilelik Dönemine Hazırlanırken Yapılması Gerekenler

Hamilelik Dönemine Hazırlanırken Yapılması Gerekenler
Anne ve Çocuk Sağlığı, Hamilelik 12 Haziran 2017 330 defa okundu 0 yorum

Bebek yapma kararı aldığınızda doğum kontrol hapı kullanımı ve diğer doğum kontrol tekniklerini uygulamayı kesmelisiniz. Doğum kontrol tekniklerini kullanmayı kestikten sonra çocuk yapabilmek için daha henüz hazır olmuş sayılmazsınız.

Bu bölümden sonra doktor kontrolünde olmak oldukça önem arz etmektedir. İsteğinize uygun bir jinekolog bulun ya da devamlı gitmiş olduğunuz bir jinekoloğa düzenli bir şekilde gidiniz. Hamile olmadan önce tüm sağlık sorunlarınızı ortadan yoketmek sizin için sıkıntısız bir hamileliğin temeli olacaktır.

Yumurta evrelerinizi kayıt ediniz ve adet kanamaları 28 günde 1, yumurtlama dönemi ise adetten 14 gün sonrasıdır. Bir kadının gebelik için en iyi dönemi yumurtlamanız henüz yeni başladığı gün ve 3 gün öncesi olmaktadır. Yumurtlama evresi düzensiz şekilde ilerleyen kişiler test olarak gününü öğrenebilir.

Test yapma fırsayınız bulunmadığı zamanlarda ise vücut ısısını saptayarak dönem anlaşılabilir. Vücut ısısı yumurtlama olmadan 1 gün önce 0.5 derece aşağıya inmektedir. Yumurlama olduktan sonra ise normal seviyeye gelmektedir. Vücut ısısını bazı sorunlar da düşürebilmektedir. Bu sebeple bu yöntem her daim doğru neticeler vermeyebilir

Sağlığınıza dikkat etmeniz yapacağınız bebeğiniz için oldukça önemlidir. Yediklerinize özen göstermeniz gerekmektedir ve düzenli dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca sağlığınıza dikkat etmeli ve stresten olduğunca uzak durmalısınız. Ruh sağlığınıza dikkat etmeli ve sizi üzecek sorunlardan uzak olmalısınız.

Hamilelik evresi öncesinde tüm aşılarınızı yaptırmalı ve hamilelik evresinde mecbur olunmadığı sürece aşı olmamaya özen göstermelidir. Ağrı haplarını sürekli olarak kullanıyorsanuz hemen kullanmayı bırakmalısınız. Hamilelik durumlarında alınan ilaçlar bebeğin sağlığına olumsuz etki sağlamaktadır.

Hamile kalma sürecinde çevre de en önemli etkenlerden birisidir. Çevrenizi bu hususta uyarmalı hassasiyetlerinizi ve zaaflarınızı onlara ileterek bu evrede bunlardan uzak durmalarını söylemelisiniz. Hamilelikten önce kilonuza özen göstermelisiniz. Hamilelik öncesinde ideal kilo seviyenize gelmeye çalışın. Fazla olan kilolar, hamilelik evresinde büyük problemler yaratmaktadır. Devamlı diyet ve rejim yapılması hamileliğe iyi bir başlangıç yapabilmek için gerekli bazı gıdaları az almanıza sebep olabilmektedir.

Hamilelik öncesi evrede moral ve irade çok önemlidir. Bu sürelerde aşırı stres içinde olmak hamile kalabilme olasılığını büyük oranda etkisi altına almaktadır. Bebeğe de bu stresin olumsuz etkisi vardır. Hamile kaldıktan sonra normalden çok daha fazla yorulacak, acıkacak ve dinlenme ihtiyacı hissedecektir. Sağlıklı yaşam için kendinizi buna hazır tutmalısınız. Sağlıkla kalın

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.