Hepatit A Tedavisi Nasıl Yapılır

Hepatit A Tedavisi Nasıl Yapılır
Bulaşıcı Hastalıklar, Hepatit 13 Haziran 2017 331 defa okundu 0 yorum

Hav virüsünün yol açtığı Hepatit A rahatsızlığı karaciğer üstünde olumsuz bir çok değişikliklere neden olduğu için Hepatit A rahatsızlığının tedavisi için gereken tedavi hemen başlanmalı ve Hepatit A tedavisi uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır. Hepatit A rahatsızlığı oldukça bulaşıcıdır, ancak sadece dışkıdan bulaşmaktadır. Eğer ki Hepatit A tedavisi yapıldıysanız rahatsızlığın bulaşma şansı da ortadan yok olur. 2 ila 6 hafta kadar kuluçka süresinden sonra kendisini kırgınlık, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, hafif kas ve eklemde ağrılar, ishal ve hafif bir ateş ile beliren Hepatit A’da sarılık da ortaya çıkar. Sarılık yaklaşık olarak 4 hafta sonra yok olur ve belirtiler 8 haftada giderek hastalar tamamıyla iyileşme göstermektedir. Hepatit A rahatsızlığı olan hastalar normalde kendilerini iyi hissetmektedirler, ancak hastaların yüzde 1’inde fulminan hepatit olarak bilinen bir vakanın oluşma riski mevcuttur. Bu risk belirdiği zaman hastalar yaşamını yitirir.

Hepatit A’nın tedavi aşaması

El ve tırnak temizliğine özen göstermek, temiz suları içmek, kullanılan iç çamaşırlarını ve çarşafların temiz olduğundan emin olmak Hepatit A rahatsızlığından korunma sağlar. Fakat Hepatit A dışkıdan geçtiği için temizlik yönünden en titiz olunması gereken yer tuvaletler olmalıdır. Hepatit A bulaşan hastaların mikrobu bulaştırmalarını engellemek için tuvaletlerin yüzde 3 lük formalin ya da yüzde 2.5 luk kloramin sıvısıyla temizlenmesi önerilmektedir.

Hepatit A rahatsızlığı tedavi sırasında istirahat, ilaçlı tedavi ve diyet yapılır. Karaciğeri etkisi altında bırakan bir sağlık problemi olduğu için, hastaların sırt üstü uzanmaları karaciğerin yüzünü hafifletir ve kanlanma yapmasını sağlamaktadır. İştahsızlık problemlerinin oluştuğu bu rahatsızlıkta hastaların sindirilmesi rahat gıdaları yemeleri önerilir. Açık çay, meyve suyu, çorba, süt, püre, kızartılmış ekmek, bal, yoğurt ve reçel Hepatit A hastalarının yemesi gerekenlerin en başında gelen besinlerdir. Alkolden kaçınmak, baharatlı, kızartma türü yiyecekleri yememek gerekmektedir. Sirke ve mezeler de Hepatit A hastalarına tavsiye edilmez.

Hepatit A ilaç tedavisinde ise sindirimi rahatlatıcı ilaçlar reçeteye yazılmaktadır. B ve C vitamini, takviyeler, kaşıntı, mide bulantısı ve kusma ilaçları da kullanılmaktadır. Kusmanın çok olduğu olaylarda serum da takılabilmektedir. Hastanın genel problemine göre Hepatit A tedavisinde ne uygulanması gerektiği hastanın doktoru tarafından belirlenecektir. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.