Hepatitten Korunma Yolları

Hepatitten Korunma Yolları
Hepatit 1 Haziran 2017 222 defa okundu 0 yorum

SaglikForm.com olarak bir önceki yazımızda sizlere Hepatit B ve Hepatit C hakkında genel bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise Hepatit nasıl bulaşır ve Hepatitten nasıl korunabiliriz gibi soruların cevabını aralayacağız.

Hepatit Nasıl Bulaşır ?

Hepatit virüsü çok kolay bulaşabilir. Genellikle okul çağındaki çocuklarda görülebilen bu hastalık pisliği çok sevmektedir. Yani eğer Hepatitten korunmak istiyorsak öncelikle temizliğe önem göstermeliyiz.

Eğer sağlıksız bir ortamda yaşıyorsak yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmeliyiz. Özellikle içtiğimiz suya dikkat etmeliyiz. Çünkü bazı yerlerde kanalizasyon suları içme suyu olarak insanlara içiriliyor ve insanlar Hepatit olabiliyor. Bu yüzden özellikle içtiğimiz suya çok dikkat etmeliyiz.

Diğer bulaşma yolları ise cinsel ilişki ve kan yoluyla olmaktadır. Eğer şüpheli bir ilişkiniz varsa mutlaka korunmanız gerekmektedir. Zira Hepatit AIDS’e göre çok daha çabuk bulaşır. Aynı zamanda kan yoluyla bulaşabileceği için eğer açık yaranız varsa, başka birinin kanını açık yaranıza bulaştırmayın. Zira bu çok tehlikelidir.

Günümüzde Hepatit özellikle dövme tutkunlarına bir hayli fazla bulaşabilmekte. Bunun nedeni ise deriye enjeksiyon sırasında ortamın ve kullandığımız malzemelerin hijyenik olmamasıdır.

Hepatitten Nasıl Korunurum ?

Aslında bu konuda şanslıyız. Çünkü hepatit aşısı mevcut. Yani eğer yukarıda belirtiklerimizden birtanesine sahipseniz ve Hepatit olma riskiniz varsa mutlaka aşı ile korunabilirsiniz. Hepatit A ve Hepatit B aşısı bulunmakta ancak Hepatit C aşısı bulunamamakta. Ancak Hepatit C birtakım ilaç tedavisiyle yok edilebilmektedir.

Güzel Türkiyemiz’de Hepatit’in herhangi bir türüne ( A, B, C ) yakalanmanız cinsel ilişki ve kan yolu dışında neredeyse imkansız ancak aşınızı yaptırmanızı öneririz. Sağlıklı bir yaşam için işinizi riske atmayınız.

Ayrıca Asya ve Afrika ülkelerine gidiyorsanız mutlaka aşınızı olmalısınız. Çünkü içtiğiniz sudan bile Hepatit olma riskiniz mevcuttur.

Unutmamız Gerekenler Nelerdir ?

Hepatit Bulaşma riski AIDS’e göre çok yüksektir. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. Cinsel ilişki ve öpücük yoluyla geçmesi mümnkündür. Ancak bu zamana kadar yaşana vakalar da en çok kan yoluyla geçtiği görülmüştür.

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.