Kalbimiz İçin Gerekli Egzersizler

Kalbimiz İçin Gerekli Egzersizler
Kalp Sağlığı 26 Mayıs 2017 169 defa okundu 0 yorum

Günlük hayatımızda, sağlıklı yaşamdan uzak teknolojik ilerlemenin sağladığı faydalardan (araba, asansör, yürüyen merdiven vb) faydalanan günümüz insanı yürümeyi artık neredeyse unutmuştur. Aslında kalp sağlığı için, düzenli olarak yürüyüş programları vazgeçilmez bir olaydır.

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmanın yararları:

 • Kalp ve akciğer fonskiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar. Aldığımız oksijen seviyesini çoğaltarak kalbin daha iyi çalışmasına neden olur.
 • ”Hareketsiz hayat”, kalp rahatsızlığı olmasında büyük bir risk etkenidir. Kötü beslenme de buna dahil olunca başka bir risk etkeni olan ”aşırı kilo” meydana çıkar. Aşırı kilolara sahip olmamak için öncelikle beslenmeye dikkat etmeli ve düzenli olarak yürüyüş programları hazırlanmalıdır.
 • Beslenmenin de kontrol altına alınmasıyla beraber Total kolesterol ve LDL (zararlı kolesterol) seviyelerinin aşağıya çekilmesine; HDL (yararlı kolesterol) seviyesinin yükselmesine sebep olur.
 • Günlük yaşamın olduşturduğu gerilimi minimize ederek rist etkenlerinden stresi de engeller.
 • Dinlenme halindeki kan basıncını düşürür. Nabız sayısı düşer. Fakat kalbin atma hacmi yükseldiği için kalbin daha verimli olması sağlanır.
 • Kalp hastalarının rahatsızlıkları sebebiyle kısıtlama getirilen efor kapasitesi düzene girer, en azından daha da geriye gitmesi durdurulur. Egzersiz yapan hastaların hareket ederk yorulması ve nefes alamama şikayetleri gittikçe azalır. Egzersiz ile, bacak kaslarındaki damarlarda genişleme olması ve kasların oksijen ihtiyacının yükselmesi, kişinin hayat kalitesini yükseltmektedir. Yürüyüş yapan hastalarda, kalp yetmezliği sorununda seviyesi yükselmiş olan katekolamin benzeri maddelerin seviyesi azalmaktadır. Kalp yetersizliği yükseldikçe katekolamin seviyesi yükselmekte, yükselmiş katekolamin seviyesi kalbi olumsuz olarak etkisi altına almaktadır. Egzersiz bu düzensizliği kırarak kalbin rahatlamasını, haliyle kalp yetmezliği riskinin azalmasını ve düzelmesini sağlar.

Kurallar nelerdir?

 • Gerek sağlıklı insanlar, gerekse herhangi bir rahatsızlığı olanlar, egzersize başlama kararı vermeden önce doktorlarına sormalıdırlar.
 • Egzersiz yapmada yaş sınırı yoktur. Her yaştan insan yapabilir. Fakat çocukluktan bu yana düzenli olarak egzersiz yapan kişiler kalp sağlığı açısından 1-0 öndedirler.
 • Egzersiz, hafif bir yemekten 1-2 saat sonra yapılmaya başlanmalıdır. Açık bir havada egzersiz yapıyorsanız aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalarda yapmayınız.(-100 ve +300 derece).
 • Yararını görebilmek için, düzenli olarak yapılmalıdır.Sağlıklı olan kişilerde, kalp ve akciğer sağlığı için yürüyüş temposu ve kalbin hızı hedef nabız miktarına erişmelidir. Önce max kalp hızı bulunur. Max kalp hızı 220 sabit miktarından kişinin yaşı çıkarılarak ortaya çıkar.Hedef nabız miktarı, max kalp hızının %50 ila %75’i kadar olmalıdır.
 • Hedef nabız miktarına gelebilmek için egzersiz programının başında kişiler bedenlerini fazla yormamalıdırlar. Zaman içerisinde ilerleme ve sabırlı en sağlıklı çeşididir. 6 ay bitiminde bu seviyeye ulaşabilmek olumlu bir gelişmedir.
 • Her kür, 5 dakika süre ile normal ısınmayla başlanmalı, egzersiz bitiminde 5 dakika süren gevşetme antrenmanı ile kürün sonuna gelinir.
 • Kalp hastaları, düz zeminde, imkanı bulunanlar yürüyüş bandında hızını ve süresini takip ederek, gücünün yettiği kadar, bir rahatsızlık duyduğunda yürümeyi durdurmak ve asla kendisiyle yarışmamak şartıyla yürümelidir.
 • Hafta içerisinde en az 5 gün ve günde 35 ila 60 dakika süreyle egzersiz yapmalıdır.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.