Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ?
Kalp Sağlığı 23 Mayıs 2017 245 defa okundu 0 yorum

Kalp krizi, çevremizde en çok rastladığımız şikayetlerde biridir. Çoğu insanda kriz, aniden görülse de, bazı vakalarda olmadan önce hafif belirtiler gözlenmektedir.

Bu belirtiler içerisinde en çok rastlanılan ise göğüs ağrısıdır. Daha çok yürümek, ya da merdiven inip çıkmak vb gibi kardiyo olan durumlar esnasında göğüste sıkışma ve ağrı hissediyorsanız kalp krizi geçiriyor ya da geçireceksinizdir.Göğüsteki ağrının bir çok nedeni olabilir. Özellikle göğüsün orta bölümünde sağ veya sol kola doğru, yanma biçiminde olan ağrılar krizin ilk ataklarından birisidir.

Ağrılar midede ağrı, kas ağrısı ve hatta diş ağrısıyla da karıştırılmaktadır.Bu ağrılar hareket edildikçe daha artar ve ardından terleme ve mide bulantısı da yapar.

Belirtiler insandan insana değiştiği gibi kişinin yaşına ve yaşam şartlarına göre de değişmektedir.Eğer hasta, yaşlı veya diyabetik hastaysa göğüsteki ağrının şekli farklı olabilir.

Kalp krizi nasıl farkedilir, belirtisi nedir?

Ayrıca şahıs diyabetik hastaysa kalp krizi öncesi ağrı yaşamayabilir.Yaşlılarda ise ilk belirti aniden bayılmadır.
Kalp kriziyle kalp spazmının etkileri birbirlerine benzedikleri için çoğu zaman karıştırılmaktadır.Kalp spazmında da göğüsle beraber kol ağrıması görülebilir.Fakat kalp krizinde mide bulantısı kusma ve terleme takip eder.

Kalp krizinin diğer belirtisi nefes alma zorluğudur. Derin bir nefes almak istediğinizde büyük bir acı çeker ve nefes almada güçlük yaşarsınız.neden yokken kendinizi kaygılı hissedebilirsiniz. Kriz anlaşılması oldukça zor ve tehlikeli bir olaydır. Ağır kalp krizlerinde hastanın kalbi durarak ölümüne neden olur. Bu sebeple eğer yukarıdaki şikayetlerden yaşıyor ve kalp krizi yaşadığınızı düşünürseniz hemen hareket etmeden 112 Acil’i aramanızı tavsiye ederiz.

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.