Kalp Krizi İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır

Kalp Krizi İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır
İlk Yardım, Kalp Sağlığı 9 Haziran 2017 428 defa okundu 0 yorum

Kalp Krizinde ilk müdahale çok önemlidir. Tabi ilk müdahaleye her zaman bir başkasından bekleyemeyiz çünkü her an her dakika yanımızda birileri olacak diye bir şey söz konusu olamaz.

Eğer kalbinizde sol tarafa doğru kayan bir ağrı söz konusu ise ve bu ağrıyla birlikte mide bulantısı, terleme ve en önemlisi bilinç kaybı yaşamaya başladıysanız muhtemelen kalp krizi geçiriyorsunuz demektir.

Kalp Krizi Geçiriyorum Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle yanınızda biri varsa hemen ona kalp krizi geçirdiğinizi ve acilen 112 Ambulansı aramasını söyleyin. Eğer yakınınızda birileri yok yani tekseniz yine kendiniz ilk olarak ambulans çağırabilirsiniz. Ancak konuşmada güçlük çekiyorsanız ve adresi tarif edemeyecek kadar kötüyseniz bir akraba, arkadaş veya komşunuzu arayarak yardım isteyebilirsiniz. En azında sesinizden karşı taraf hasta olduğunuzu anlar ve evinize ambulans gönderir.

Bunlara ek olarak evinizin kapısını açık bırakın ki, ilk yardım ekipleri geldiğinde sizlere vakit kaybetmeden ulaşabilsin. Yani eğer kapınız kapalı olursa çilingir veya itfaiye derken uzun süre alır ve hayatınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca dil altına alınacak bir aspirin ilk müdahale için çok iyi olacaktır.

Yanınızda Birisi Kalp Krizi Geçiriyorsa Ne Yapmalısınız ?

Her zaman için ilk yapılması gereken 112 Acil’i aramaktır. Ambulansız aradıktan sonra zaman kazanmak adına birkaç müdahale yapılabilir. Ayrıca aracınız varsa hastayı hastaneye götürebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa aşağıdaki adımları uygulayın:

– Hastanın bacaklarının yukarı kaldırarak ambulans gelene kadar sabit bir şekilde tutun,

– Nefes almayı güçleştiren ve vücudu sıkan herhangi bir aksesuar varsa bunların derhal çıkarın. Bu aksesuarlara örnek olarak gömlek, kravat, kemer vb verebiliriz,

– Eğer kişiyi tanıyorsanız ve kalp rahatsızlığı olduğundan haberiniz varsa hemen ilacını verin. Bu çok büyük bir hamledir ve ölümü engelleyebilecek en başarılı ilk yardımdır,

– Yanınızda aspirin varsa onu hastaya vererek çiğnemesini sağlatabilirseniz gerçekten başarılı bir iş yapmış olacaksınız. Çünkü aspirinin kan sulandırıcı bir özelliği mevcuttur.

– Hastayı sıcak tutmaya çalışın. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, hastayı sıcak tutacağız diye nefes alıp vermesini zorlaştırmayın.

Not: Bazı insanlar öksürmenin iyi geleceğini düşünürler. Aslında bakıldığında öksürmek iyi gelebilir. Ancak öksürürken bir zorlama olacağından farklı zararları da olabilir. Bu yüzden öksürmek yerine yukarıdaki ilk yardım maddelerini uygulamanız daha yararlı olacaktır.

SaglikForm.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.