Kan Yapan İçecekler Nelerdir

Kan Yapan İçecekler Nelerdir
Genel Sağlık 10 Haziran 2017 402 defa okundu 0 yorum

Kansızlık şikayeti çoğu insanın karşılaşması mümkün bir şikayettir. Kalpte çarpıntı, halsizlik hali, uyku hali, başta dönme ve gözde kararma gibi belirtiler hissettiren kansızlık için kan yapıcı içeceklerden faydalanabilirsiniz. Kansızlık insanı sosyal faaliyetlerinde de her zaman düşük hissettirmektedir. Çalışma ortamında işi daha verimsiz olarak yapmanıza sebep olabilmektedir. O yüzden her gün işe başlamadan önce kan yapıcı içeceklerden içerseniz bu sizin faydanıza olacaktır. Kansızlık şikayeti baş gösterince tabii ki ilk önce doktor muayenesi yaptırmanız her zaman daha faydalıdır. Doktorunuzun size önerdiği kansızlık için ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Doktor tavsiyesi dışında alacağınız kan ilaçları size faydadan çok zararı olacaktır. Çünkü kan haplarının içerisindeki demir vs değerleri farklıdır.

Doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile birlikle kan yapan içecekler içerek daha fazla faydalı olmasına sebep olabilirsiniz. Kan yapıcı olan içecekleri kansızlık olayınız olmasa dahi içebilirsiniz. Aşağıdaki satırlarda belirtilen ve kansızlığa iyi gelen içecekleri kullanabilirsiniz.

Kırmızı pancarın suyu

Soya sütü

keçi boynuzu çayı

Kuşburnu çayı

Sulandırılan üzüm

Dut pekmezi özü

Keten tohumu

Yukarıda yer verdiğimiz içecekleri düzenli bir şekilde tüketmek kansızlık şikayetine faydalı olacaktır. Kan yapıcı içeceklere ek bilgi olarak kan yapıcı gıdalardan da faydalanabilinir. Arı poleni, tahin, çiçek balı ve balık kan yapıcı yiyecekler grubunda bulunmaktadır. Kansızlık yaşam kalitesini de etkileyen ve ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara ve rahatsızlıklara yer veren bir durumdur.

Demir Bakımından Zengin Olan Besinler: Portakal, yumurta, tavuk, elma, balık, kuru üzüm, kuru kayısı, yeşil yaprak olan sebzeler, tahin, pekmez, karaciğer ve kırmızı et olarak yerini almaktadır.

B9 Bulunan Besinler Nelerdir: Karaciğer, ceviz, fındık, turunçgiller, baklagiller, koyu yeşil yaprağı olan sebzeler ve yumurta sarısı olarak yerini almaktadır.

B12 Bulunan Besinler Hangileridir: Kabuklu deniz ürünleri, ton balığı, peynir, somon, süt, yumurta, et ve karaciğer olarak yerini almaktadır.

Sağlıklı yaşam için eğer kendimizi yorgun, bitkin ve benzimiz sarıysa hemen doktorunuza başvurunuz. Kansızlığın tedavisi ilaçla olukça basittir. Ancak doktorunuzun önerilerinden dışarıya çıkarsanız bu tedavi hiç bir işe yaramaz. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.