Kanserin Tanımı

Kanserin Tanımı
Kanser 24 Mayıs 2017 325 defa okundu 0 yorum

Vücudumuda bütün organlar hücrelerden oluşmaktadır ve hücreler vücudumuzun en minik yapı taşlarıdır. Sadece mikroskobik ortamda görülebilmektedir.

Sağlıklı vücut hücrelerin,n (kas ve sinir hücreleri dahil değil) bölünebilme özelliği bulunmaktadır.
Ölen bu hücrelerin tekrar yenilenmesi ve yara almış dokuların (vücudun içindeki ve dışındaki) onarılmasını sağlaması için bu yeteneklerini kullanırlar. Ancak bu sahip oldukları yetenekler de sınırsız değildir. Sonsuz kez bölünemezler. Her bir hücrenin yaşamı süresince belli mikratda bir bölünebilme adedi bulunmaktadır. Sağlıklı olan bir hücre nerede bölünme gerekliyse ve ne kadar bölüneceğini bilmektedir.

Buna istinaden kanser hücreleri, bu bilinci yitirir, kontrolsüz olarak bölünmeye başlar ve ürerler.Kanser hücreleri toplanarak tümörleri yani kitleleri ortaya çıkarır, tümörler normal bir hücreyi de sıkıştırabilir, içerisine girebilirler veya hasar oluşturabilirler. Eğer kanser hücreleri yapmış olduğu tümörden uzaklaşırsa kan veya lenf kanalı yoluyla vücudun öteki bölgelerine doğru yayılma evresine metastaz ismi verilir.

Kanserler çıkmaya başladıkları organ ve mikroskobik ortamdaki görünüşlerine göre gruplandırılır.Bir çok çeşidi olan kanserler, farklı hızda büyüme özelliğine sahiptir. Çeşitli yayılma çeşidi gözlemlenebilir ve farklı teknilerle tedavi edilir.Bu sebeple kanser hastası olan kişinin tedavisinde, bulunan kanser tipine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanır.

Sağlıklı yaşam için bir an önce kanserden korkmayın ve kanser testinizi yaptırınız. Kanser tarama testlerini Hastanelerden ve Aile Hekimliklerinden yaptırabilirsiniz.Çok basit bir yöntemle yapılan bu test sonucunu hemen alabilirsiniz. Sağlıklı kalın.
Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.