Kırmızı Etin Sağlığımıza Zararı Var Mıdır?

Kırmızı Etin Sağlığımıza Zararı Var Mıdır?
Genel Sağlık, Yaşam 10 Eylül 2017 228 defa okundu 0 yorum

Dünya Sağlık Örgütü’nün beklenmiş etin kansere sebebiyet verdiğini ve kırmızı etin tahminen kanserojen bir et olduğunu söylemesi de karışıklıkları gündeme taşıdı. Kırmızı et gerçekten bedenimize zararlı mıdır? Öyle ise nasıl beslenmemiz gerekir? Vejeteryan birer birey mi olalım?

Bariatrik Lab Obezite ve Metabolik Cerrahi bölümü başkanı Prof. Dr. Halil Coşkun ile beraber incelemeler yapan Uzm. Dyt. Nazlı Acar, bu olayda önemli bilgiler iletti.

Bilimsel yapılan çalışmalar, kırmızı et yenmesinin artmasının (öncelikle işlem görmüş et) yükselen ölüm sayısı ile alakalı olduğunu gözler önüne sunmaktadır.

Kırmızı etin çok tüketilmesi ölüm olaylarını arttırmakta ve bu konuyla alakalı yapılan son incelemelere göre, vejeteryan yapılan bir diyetin ya da Akdeniz diyetinin daha sağlık bakımından iyi olduğuyla alakalı kanıtlar bulunmaktadır.

GÜNLÜK KIRMIZI ET TÜKETİMİNİ EN FAZLA 70 GRAMA İNDİRİN

90 gram ve daha çok kırmızı et ya da işlem görmüş et tüketen insanların bu miktarı 70 grama çekmesi önerilmektedir. Kırmızı et, batı insanlarında kardiyak rahatsızlıklarını ve kanser hastası olmanın oranını yükseltmektedir.

VEJETERYAN VE VEGAN DİYETİ OLDUKÇA SAĞLIKLI

Buna istinaden, vegan diyetinin, kardiyak rahatsızlıklar, diyabetle alakalı kronik rahatsızlıkların riskini en aza indirdiğini göstermektedir. Bununla beraber, balık eti ve beyaz et tüketmesi çoğalan ölüm riski ile açıkça bağdaşmaktadır.

Et ve vejetaryan diyetleri eşleştirildiğinde vejeteryan diyet yaparak beslenen insanların, kansere yakalanma orası %10 ve kalp sorunu oranıysa %32 daha az olduğu belgelerle gösterilmiştir.

Kırmızı et ve öncelikle işlem gören etlerden uzak durulması; bunların yerine sebze, meyve, tahıllar ve baklagil gibi besin oranı yüksek olan ürünlerin tükeltilmesi tavsiye edilmektedir.

KIRMIZI ETİ ÇOK TÜKETENLER; YAŞLILAR, ERKEKLER VE SİGARA TÜKETENLER

Çok fazla kırmızı et yiyen insanlar incelendiğinde grubun çoğunluğu erkeklerden, yaşlı kesimden ve sigara tüketenlerden olduğu görülmüştür. Bu insanların obez olma eğiliminde oldukları da aynı incelemede görülmüştür. İnsanların et yemesinden ziyade tehdit oluşturan pek çok risk olayı mevcuttur.

Aynı anda İngiltere’de yapılan incelemeler vejeteryanlarda, böbrek taşı, diyabet ve hipertansiyon gibi öbür yaygın rahatsızlıkların daha az görüldüğünü göstermekte. SaglikForm.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.