Kırmızılar Kalbe Kuvvet Veriyor

Kırmızılar Kalbe Kuvvet Veriyor
Beslenme, Kalp Sağlığı 17 Eylül 2017 222 defa okundu 0 yorum

Günde ortalama olarak 100 bin defa atan kalbin daha sağlıklı ve güçlü olabilmesinin sebebi kırmızı besinlerden kaynaklanıyor.

Sağlık bir şekilde beslenmek, hareketsiz kalma ve çevremizdeki etkenler… Tüm bu olaylar kalp damar rahatsızlıklarının yükselişindeki en ciddi sebeplerin arasında bulunmaktadır.

Uzm. Dyt. Nilay Keçeci Arpacı’nın söylediği bilgilere göre, kırmızı besinleri yemek bir çok rahatsızlığı engellediği gibi kalp rahatsızlıkları riskini de ortadan yok etmede fayda sağlayabiliyor. Çünkü bu gıdalar, damarda temizlik görevi yaparak ve kandaki basıncı dengeleyerek kalp sağlığımızı korumaktadır.

Kuşburnu, Kandaki Mikropları Temizlemekte

Kan şekerini dengeli hale getiren ve kolesterol azaltıcı etkisi olan kuşburnu, en kuvvetli antioksidan besinlerin başında gelir. Bedenimizde oluşan  ve kanserojen maddeler ile kalp rahatsızlıklarına da sebep olan serbest radikallerin yaratılmasını engelleyen ve tedavi etme olasılığı yüksek olan kuşburnuyu, günde marmelat kıvamında 1 şeker kaşığı veya çay biçiminde 1 fincan miktarında içebilirsiniz. Kuşburnunun kanı temizleme yeteneği ile kalbe ekstra fayda sağlayan en önemli gıdalardandır.

Nar, Kolesterol ve Trigliserid’i Dengelemekte

Her tanesi oldukça sağlıklı olan nar, kalp rahatsızlıklarına karşı bloke edici ve tedaviyi onarıcı etkisi ile ön planda yer alıyor. Narin içerisinde bulunan antioksidan, tüm besinler incelendiğinde en güçlü antioksidan grubudur. Fazla kolesterol ve trigliserid gibi rahatsızlıklarında etkileyici olan kan sonuçlarında oldukça iyi miktarda düşüş sağladığı görülmektedir. Eğer mevsimindeyse narı günde 2 su bardağı miktarında yiyerek veya salata içerisinde bolca tüketmek faydalı olacaktır.

Kırmızı Elma, Kalpte Koruyucu Etki Sağlamakta

Kırmızı besinler içerisinde gün içerisinde tüketilebilen ve kan şekerinde denge sağlayan kırmızı elma bolca antioksidan etkisi bulundurmaktadır. Kalp rahatsızlıkları ve kronik kalp sorunları yaşayan insanların da yemesi gereken elma, kalbe koruyucu etki sağlarken kolesterolün de düşmesinde yardımcı etken olur. Kırmızı elma, serbest radikalleri bedenden dışarıya atarak kalp sağlığımızı korumada destek olur. Oxford Üniversitesi araştırmacı doktorları tarafından incelemede günlük 1 elma yemenin 50 yaş üzerindeki kişilerde kalp krizini engellediği söylenmiştir. Elmanın hiç bir yan etkisi yokken oldukça kalp dostudur.

Organik Domates, Damarlarda Tıkanmayı Engellemekte

Domatesin, içerisinde bulunan likopen ile çoğu kanser çeşidinin yanı sıra kalp rahatsızlıklarına da koruyucu sağlar. Organik olan domates, sofralarda her gün boyunca yer alması gerekmektedir. Domateste bulunan antioksidan damarlarda tıkanmayı engelleyerek, kalp krizi ihtimalini de indirger. Aynı anda ister salatada ister tek yenmesinde vitamin ve mineral topluluğu oluşturarak vücudu rahatsızlıklara karşı koruma etkisi sağlamaktadır.

Kiraz, Hasar Gören Hücreleri Yenilemekte

Kalp ve Damar sağlığını koruyabilmek için tüketilen besinlerden bir tanesi de kirazdır. Mevsiminde kirazı her gün 1 porsiyon civarında tüketmek antioksidan etkisi ile kalp rahatsızlıklarına karşı koruma etkisi sağlar. Kiraz, damarımızın düzenli şekilde kan akışına yardımcı olur. Kalp rahatsızlıklarında hasar gören hücrelerin yenilenmesine ve geride kalan hücrelerin daha sağlıklı çalışmasında yardımcı olur. Antioksidan etkisi ile bedende toplanan kalbe olumsuz etkiye neden olabilecek atıkları dışarıya atmakta yardımcı olur. Sağlıkla kalın. Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.