Klima Çarpmasının Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Klima Çarpmasının Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
Genel Sağlık, Yaşam 30 Mayıs 2017 296 defa okundu 0 yorum

Klima çarpmasının Belirtileri, daima klimalı mekanlarda çalışanların aniden sıcak havayla buluşmasıyla oluşan ağrılar bilindiği gibi önemli rahatsızlıklara da sebep olmaktadır.

Klima çarpmasının tedavi yöntemi nedir?

Klima çarpması olayı, daima klima bulunan ortamlarda çalışan kişilerde aniden sıcak ortamla temas etmesi halinde anlık hava değişimi nedeniyle sebep olan ağrı ve rahatsızlıklara sebep olan bir vakadan ibarettir. Vücut direnci zayıfsa eğer rahatsızlıklara yakalanma riski daha yüksektir. Klima çarpmasının belirtileri aslında belirlidir. Fakat yine de detaylı bir bilgi vermek gerekir. Halsiz kalma ve isteksizlik, huzursuzluz, ateşin yükselmesi, aşırı derecede baş ağrısı, boyunda tutulma ve nefes alırken göğüste ağrı oluşması örnek verecek olursak bunlarla sıralıdır. Özellikle klimanızın normal sıcaklığı 20 ila 25 derece arasında, nem oranı ise yüzde 40 ila 50 olması gerekmektedir. Bunun gibi ayrıntılara özen gösterek sizlerde bu çarpmadan kendinizi kurtarabilirsiniz.

Klima çarpmasının belirtileri nelerdir?

Oldukça sıcak olan yaz mevsimlerinde serinlemek için teknolojinin güzel icadları arasında olan klimalardan faydalanarak kapı ve pencereleri kapatarak buz gibi havanın keyfine varıyoruz. Klimalar yaz aylarında terlemeden rahatça takılma fırsatı sunarken bazı durumlarda sağlıklı yaşam için tehdit oluşturmaktadır. Dışarıdan terli bir şekilde geldiğimizde kesinlikle klimaların hava veren bölgesinde bulunmayınız. Böyle bir olay özellikle daha eskiden kulak sorunu yaşayan kişilerin felç geçirmelerine neden olabilmektedir. Ayrıca klimalar zatürre veya ateş gibi hastalıkları da ardında getirmektedir. Klima çarpması belirtileri içerisinde yer alan ateşli rahatsızlıklar ve zatürre hastalığını kesinlikle ciddiye almalısınız.

Klima çarpmasının tedavileri nelerdir?

Konusu olan klima çarpmasının çok değişik etkileri olabilir. Tüm bunlardan etkilenmemek için gereken gereken hassasiyeti klima kullanımı sırasında ayarlamamız lazım. Kapağını sağa sola çevirmeme, boyun tutulması veya nefes aldığımızda göğsümüzde hissettiğimiz ağrı klima çarpmasının en öncelikli belirtileri olarak bilinmektedir. Yaz aylarında klimanın sıcaklığı 23 ila 24 derece arasında olmalıdır. Bu ayarların daha yükseği zarar verdiği gibi aynı anda düşüğü de aynı zararı vermektedir. Azami nem oranının da yüzde 40 ila 50 arasında olması bulunması gerektiği kesinlikle bilinmelidir. Belirttiğimiz bu ince ayrıntılara özen gösterek sizler de sağlıklı bir yaşam için güzel bir ortam yaratabilirsiniz. Bu konuda önemle belirtilen tavsiyeleri ve ipuçlarını uygulamaya özen gösteriniz. Aksi durumda klimanızın sizi hasta edebileceği aşikar.

Not: Klimalarınızın temizliklerini her yıl yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde biriken kirli toz özellikle astım hastalarında oldukça risk faktörüdür.Sağlıkla kalın

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.