Kör Eden Hastalıklar

Kör Eden Hastalıklar
Göz Sağlığı 23 Mayıs 2017 267 defa okundu 0 yorum

Gözlerimizin sağlığını tehdit eden, basit göz problemlerine yol açmayan ve daha ilerisi körlüğe sebep olan göz hastalıkları nelerdir sizlere bilgi vermek için araştırdık.

Göz doktorları herkesin rutin olarak göz muayenesini olmasını iletmektedir. Gözlerimizin sağlığı oldukça önemlidir.Eğer biz umursamazsak tamamıyla görememe sebepleri yaşanabilir. Göz kusurları körlüğe sebep olduğu gibi, diğer hastalıklarda gözlerimizin kör olmasına sebep olabilir.Peki kör yapan hastalıkların hangileri olduğunu hep beraber öğrenelim.

En çok 40 yaşının üzerindeki hastalarda görülebilen fakat bütün yaştakileri etkisi altına alan bu hastalık, dünya çapında 4.5 milyon insan kör olmasının nedeni.

Özellikle son senelerde sık sık karşılaştığımız göz hastalıklarından biri durumuna gelen glokom yani göz tansiyonu, erken ve doğru tedavi olmadığında ciddi görme kayıplarına sebep oluyor.

Hastanelere göz hastalığı sebebiyle gelen hastaların 3’te 1’inin şeker(diyabet) hastası olduğunu, şekerin(diyabet) körlüğe sebep olan hastalıkların içinde 2. sırada.

Halk içinde Sarı Nokta hastalığı olarak tanınan yaştan dolayı Makula Dejenarasyonu ( YBMD ), retina içerisinde oluşan hasar sebebiyle görme merkezinde( makula ) görüşün kısalması sonucunda meydana geliyor ve genellikle 50 yaş ve üstü insanlarda görülmekte. Sarı Nokta hastalığı kör eden nedenlerin 3.sırasında.

Saglikform.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.