Nargilenin Zararları

Nargilenin Zararları
Yaşam 11 Haziran 2017 252 defa okundu 0 yorum

Nargile aromasıyla birlikte sanki zararsız gibi gözükse de malesef zararları saymakla bitmez. Sigara içen veya içmeyen birçok kişi malesef nargile içmekte. Hatta bazıları sigarayı bırakıp nargile bağımlısı olup çıkıyor. Ancak nargilenin zararları sigaranın yanında daha ürkütücü.

Özellikle genç kesim ( 18 – 30 ) neredeyse her kafe veya bu tarz yerlere gittiğinde nargile içmekte. Bu durum aslında ne kadar kötü bir durumda olduğumuzun göstergesi. Çünkü bir veya iki saatlik nargile keyfi dört veya beş paket sigaraya neredeyse. Bunun günlük olarak tükketiğimiz düşündüğümüzde ise kısa sürede gelecek kötü haberlerin elçisi olarak görebiliriz.

Nargilenin bu kadar zararlı olmasının en büyük nedeni ise, sigarada bulunan üretim maddelerine göre kat kat ve kat tütün vb içermesidir.

Bazı insanlar nargilenin zararlarını bildiği halde içiyor bazıları ise nargilenin zararı olmadığını düşünmekte. Bunun nedeni ise nargilenin zehrinin nargile suyu içerisinde kaldığının düşünülmesidir. Ancak üzülerek söylüyorum ki böyle bir şey söz konusu değildir ve nargilenin büyük zararları vardır.

Bazı aileler ise çocuklarının sigara içmesine kızıyor ancak nargile içmesine normal gözüyle bakıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Nargile içmek sigaradan kat ve kat zararlıdır ve düzenli olarak içilirse ölümcül hastalıklara yol açabilir. Bundan dolayı çocuğunuza bu konuda uyarılarda bulunmanız yararlı olacaktır.

Nargilenin zararları hemen hemen sigara zararlarıyla aynı olsa da bizler maddeler halinde bunları yazalım:

– Cinsel istikrarsızlık problemi yaşama ihtimaliniz vardır. Hele nargileye ek olarak bir de alkol içiyorsanız genç yaşta bu tarz problemlerle karşılaşabilirsiniz.

– Kanser olma ihtimaliniz tütün ürünlerini kullananlara göre artar.

– Nefes darlığı problemi.

– Şeker hastalığına yakalanabilirsiniz. Bazı insanlar bu durumun nasıl olduğunu merak edeceğinden bu durumu açıklayalım. Tütün ürünlerini kullanan insanların bir süre sonra insülin salgılama yeteneği azalmaya başlar.
Kullanım devam ettikçe de yok olmaya kadar gider ve şeker hastalığı ortaya çıkar.

– Dişleriniz dökülebilir

– Cildiniz yapısı tütün ürünlerini kullandığınız zaman bozulur ve erken yaşlanma ortaya çıkar.

Yukarıdaki verilenler sadece tütün ürünlerinin zararlarının bir kısmı. Bunlara ek olarak yüzlerce madde ekleyebiliriz. Eğer sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız muhakkak nargile, sigara kısaca tütün ürünlerinden uzak durmanız gerekmektedir.

SaglikForm.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.