Nöroloji Dalı Hangi Hastalarla İlgileniyor

Nöroloji Dalı Hangi Hastalarla İlgileniyor
Ruh Sağlığı 14 Haziran 2017 360 defa okundu 0 yorum

Tıpta nöroloji, genel olarak beyin, beyin sapı, omurilik ve tüm bedendeki bütün sinir sistemi hastalıkları içerisine alan bir ana bilim dalı olarak bilinir. 19. yüzyılda psikiyatri ile birlikte bir bilim dalıyken, 20. yüzyılda psikiyatri, ana bilim dalı olarak nöroloji branşından çıkarılmıştır. Beden sinir sistemi ile alakalı tüm hastalıklara bugün nöroloji branşı bakmaktadır.

Nöroloji Bilimi Ne Demektir?

Latincede ”neuron” ve ”logia” kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkan nöroloji bilimi merkezi ya da bölgesel sinir yapısı, kas ve bunlara yardımcı olan dokuları, bu dokulara kan götüren damarları ilgilendiren rahatsızlıkları kontrol eden ve beyin, beyin sapı, omurilik ve sinir sistemi rahatsızlıklarının teşhis ve tedavisinde yardımcı olan bir bilim dalı olarak bilinir. Tedavi esnasında cerrahi operasyon harici tüm teknikler uygulanır. Nöroşirürjiyse, cerrahi operasyon ana bilim dalının bir kolu olarak bilinir ve beyin, omurilik ve sinir sistemi ile alakalı nörolojik cerrahi müdaheleler yapılır. Beyin lobundan kaynaklı beyin hasarları, otonom sinir sistemi hastalığı, beyin fonksiyon sorunları, omurilik rahatsızlıkları, periferik sinir rahatsızlığı, kafatası sinir rahatsızlığı, migren ve diğer çeşit ağır baş ağrısı, sırt ve boyunda ağrılar, nöropsikiyatrik rahatsızlıklar ve merkezi nöropatik rahatsızlıklar nöroloji ana bilim dalının uygulayacağı sinir sistemi sorunlarıdır.

Nöroloji’ye Danışmak İçin Hangi Şiyetimiz Bulunmalı?

Eğer ki hafıza kaybı, unutkanlık, kol ya da bacaklarda uyuşma hissiyatı ya da hareket kaybı, ellerde titreme, parmak uçlarında olan uyuşma hissi, bedenin sadece bir kısmında olan uyuşma hissi, aşırı şiddetli baş ağrısı, geçmeyen baş dönmeleri, kasılma, çift görme, demans, yüzde ağrı, kelimeleri yanlış söyleme, denge olmaması, isteksiz hareketler yapma ve seyirme hissediyorsanız sağlıklı yaşam için kesinlikle bir nöroloğa danışmanız gerekmektedir. Bedenin belki de en önemli organlarından olan beyin ve omurilik ile alakalı hiç bir belirti, ötelemeye ya da ihmale gelebilecek rahatsızlıklar değildir.

Nörolojik Vakalarda Süreç Nasıl İlerler?

Nörolojik tedavi ve hastalığın geçmişi ile alakalı açık ve net bilgi aktarılması, rahatsızlığın teşhisi ile beraber ayakta ya da yatarak tedavi olma, rahatsızlığın gözlemlenmesi ve gerekli olduğunda nörolojik rehabilitasyon teknikleri yapılması, nörolojik rahatsızlıklarda yapılması gereken genel zamandır. Sinir sistemi ve beyinin çok karışık olan yapısından ötürü bazen en gelişmiş olan görünteleme sistemleri bile vakanın bulgusunda yeterli olan görüntüleri vermeyebilir. Bu sebeple nörolog muayene oldukça önemlidir. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.