Obezite Operasyonu ve Sonrası

Obezite Operasyonu ve Sonrası
Obezite 15 Haziran 2017 302 defa okundu 0 yorum

Obezite Operasyonu ve Sonrası

Obezite operasyonu sonrasında nelere dikkat edilmeli, obezite operasyonundan sonra beslenme, obezite operasyonu sonrası diyet, obezite operasyonu olanların dikkatli olması gereken şeyler nelerdir sizler adına uzmanlarımıza danıştık. Fazla kilolu olma rahatsızlığı olarak bilinen obezitenin tedavisi için diyet ve egzersiz en başta olmak üzere bir çok tedavi yöntemleri yapılır. Fakat bu yöntemlere rağmen obezite tedavisi olmamış ise, bu hastalığı yok etmeye yönelik operasyon tevsiye edilir.

Obezite operasyonu sayesinde hastanın çok fazla kilolarından kurtulması muhtemeldir, fakat buna ameliyat çok çözüm tekniği değildir. Obezite operasyonu sonrasında uzmanların söyledikleri tavsiyeleri dikkate almak ve obezite operasyonu sonrası dikkat etmemiz gerekenleri öncelik haline getirmeliyiz. Ters bir durumda obezite operasyonunun olumlu etkileriyle buluşamaz veya gecikmeli bir olay yaşamış olursunuz.

Obezite operasyonu sonrası sağlığınıza geri kavuşabilmeniz için pek çok detayı uygulamalıyız. Bunların en başındaysa beslenmek geliyor. Diyet uygulamaya devam edilmeli ve bedenimizin ihtiyacı olan besinleri yemelisiniz. öğünlerinizde porsiyon boyutu 170 ila 225 gramdan daha çok olmamalıdır. Obezite ameliyatından sonra diyette en önemli olan besin kaynağı proteindir. Yumurta, et, balık, kümes hayvanı, peynir ve süt, fasulye, mercimek ve soya mamulleri günlük protein ihtiyacınızı giderir.

Obezite operasyonu sonrası beslenmede koyun, sığır ve dana eti gibi kırmızı et gibi sindirimi zor olan besinlerden bir müddet uzak durulmalıdır. Pirinç, ekmek ve makarna gibi besinlere ise oldukça çok azaltmalar yapılmalıdır. Her gün 3 öğün beslenme programı düzenlenmeli, sulu besinler daha çok yenilmeli, doktorun tavsiye ettiği kadar egzersiz yapılması önerilir. Yiyecekler iyice çiğnenerek yenmelidir. Tatlı türevi ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.

Sıvı tüketmeye dikkat etmelisiniz. Tüm sıvılar öğünle birlikte değil, öğün aralarında içilmelidir. Çünkü sıvıları öğünlerde yemek poşunuzdan daha suratli bir biçimde itilmesine olanak sağlar ve bunun neticesinde poşunuzun daha suratli boşalması söz konusudur ve açığı daha da çok hissetmiş olacaksınız. Gazlı içeceklerden oldukça uzak durulmalıdır. Su içilebilecek en iyi sıvı türüdür, olabildiğince su içiniz. Obezite operasyonundan sonra vitamin ve mineral takviyeleri de tüketilmelidir. Kalsiyum, demir ve B12 vitamini takviyeleri özellikle tüketilmesinde yarar vardır. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.