Obezite’nin Tanımı

Obezite’nin Tanımı
Obezite 23 Mayıs 2017 255 defa okundu 0 yorum

Beslenme; anne karnındayken başlayarak yaşamımızın sonlandığı süreye kadar süregelen hayatın vazgeçilmez ihtiyacıdır.

İnsanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken şekilde sürekli yaşayabilmesi için ihtiyaç olan besin öğelerini gerektiği kadar ve orantılı miktarda alıp vücutta eritilmesidir.

Açlığı geçiştirmek, karın doyurmak, canının istediği şeyleri yemek veya içmek elbetteki değildir.
Günlük hayatta insanların yaşına, cinsiyetine, yaptığı işe, genetik ve fizik kabiliyetine ve hastalık faktörüne göre günlük enerjiye ihtiyacı bulunmaktadır.

Standart bir yaşamda, alınen enerji ile tüketilen enerji orantılı olmalıdır.

Erkeklerde vücut ağırlığının %15-%18, kadınlarda ise %20-%25’ini yağ katmanı oluşturmaktadır.Bu yüzde oranının erkeklerde %25, kadınlarda %30 un üzerinde seyretmesi obeziteyi göstermektedir.

Günlük aldığımız enerjinin harcanan enerjiden fazlaca olması halinde, harcayamadığımız enerji vücutta yağ olarak kalır ve obeziteye sebep olur.

Buna ek olarak, teknolojide ilerlemeler, yaşamı rahat kılmakla birlikte, günlük hareketleri de oldukça kısıtlamıştır.
Öğrenildiği gibi obezite; besinlerden aldığımız enerjinin harcananan enerjiden oldukça fazla olması ve enerjinin fazla enerjinin yağ olarak birikmesi sonucunda gözlemlenen, yaşam kalitemizi ve yaşam süremizi kötü yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilir.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafınca da obezite, sağlığı etkileyecek şekilde vücutta aşırı yağ depolanması olarak söylemiştir.

Ülkemizde Obezite gün geçtikçe artmaktadır.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.