Prostat Kanseri Nedir

Prostat Kanseri Nedir
Erkek Sağlığı, Kanser 13 Haziran 2017 305 defa okundu 0 yorum

Bu yazımızda erkeklerin baş belası olan Prostat Kanseri ile önemli bilgiler vereceğiz. Prostat kanserinin son zamanlarda yapılan araştırmalara göre her üç erkekten birinde görüldüğü ortaya çıkmaktadır. Ancak ülkemizde prostat kanseri diğer ülkelere göre daha azdır. Özellikle Amerika’da prostat kanseri bir çok erkeğin kabusu olmuştur.
Prostat denildiğinde aklımıza ilk gelen erkek üremi sistemidir. Hal böyle olunca bir erkeğin başına gelebilecek en kötü olaylardan bir tanesidir. Bundan dolayı 45 ve üzeri tüm erkeklerin tahlil ve tetkit yaptırmaları kendileri adına yararlı olacaktır.

Prostat Kanserinin sebebi bilinmemekle beraber tek bilinen genetik kaynaklı bu hastalığa yakalanmaktır. Eğer birinci dereceden bir akrabanız Prostat Kanseri varsa sizde olma olasılığı diğer insanlara nazaran daha yüksektir ve yukarıda belirttiğimiz yaş sınırına geldiğiniz mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Bazı insanlar kendi aralarında konuşmaktadır. Prostat Kanserinin bulaşıcı olduğu yönünde. Hatta çocuklarına dışarıda tuvalete gitmemeleri konusunda uyarırlar ancak bu koca bir yalandır. Prostat Kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak tuvaletinizi yapmadığınızda veya tuttuğunuzda vücudunuz birçok yolda hasar verebilir bundan dolayı tuvaletinizi tutmayınız. Ayrıca klozet kapakları mikrop tutmaz çünkü buna uygun bir şekilde yapılmıştır.

Prostat Kanserinin Belirtileri Nelerdir ?

Prostat kanseri birçok belirti verebilir. Bunlardan sıklıkla karşılaştığımız, sık idrara çıkma, idrarda kan görülmesi, cinsel ilişkilerde ereksiyon problemi, idrar yaparken ağrı, geceleri bir çok kez idrara çıkma gibi birçok belirti gösterebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken yukarıdaki problemleri yaşayan herkes Prostat Kanseri değildir. Çünkü bu Prostat Kanseri ortalama 45 ile 50’li yaşlarda görülmektedir.

Prostat Kanseri Tanısı Nasıl Konulur ?

Doktora gittiğinizde doktor eliyle dokunarak prostat hakkında fikir sahibi olabilir ancak bu kesin ve garanti bit sonuş vermeyeceği için Transrektal biyopsi yoluyla hastanın Prostat Kanseri olup olmadığı hakkında kesin sonuç elde edilir.

Sitemizdeki diğer yazılarımızda Prostat Kanseri tedavi süreci ile ilgili bilgiler vereceğiz. Tüm ziyaretçilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

SaglikForm.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.