Rahim Ağzı Kanseri ve Teşhis Yöntemleri

Rahim Ağzı Kanseri ve Teşhis Yöntemleri
Kadın Sağlığı, Kanser 31 Mayıs 2017 335 defa okundu 0 yorum

Kadınların korkulu rüyası haline gelen rahim ağzı kanseri, ne kadar erken sürede teşhis konulursa kanserin tedavi aşamasındaki başarı olasılığı da bi o kadar artmış olur. Rahim ağzı kanseri için teşhis edilme yöntemleri hangileridir?

Rahim ağzı kanserinin erken evresinde anlaşıldığı problemlerde hastaların yüzde 95’i bu illet kanser türünden rahat bir şekilde kurtulmuştur. Erken teşhis, erken tedavi olmak demektir. Rahim ağzı kanseri tehlikesi altında olanlar en başta olmak üzere, uzmanlar tüm kadınların rutin olarak Pap Smear testi olmasınıve jinekolojik bir muayene yaptırmaları önerilmektedir.

Rahim ağzı kanserinin, human papilloma virus cervical cancer, ilerlemesi bazı zamanlarda oldukça hızlı olduğundan, kanserin erken amanda teşhis edilmesi için tüm kadınların düzenli bir şekilde jinekolojik tedavi ve Pap Smear testi olmalarının önemi oldukça fazladır. Hastalık gözlemlenmeye başladığı zaman çoğu zamanlarda ileri evre olarak karşımıza çıkar. Kanseri teşhisi jinekolojik muayene ve alınan numunelerin patolojik araştırmaları ile yapılır.Serviks kanseri koymak için sırayla,

Tıbbi öykü ve fiziki tedavi: Kişi doktora geldiğinde özel ve aile ile bazı sorular sorulur.Bu soruların maksadı risk olasılığının belirlenmesi ve serviks kanserinin hastadaki gözlemlerini ortaya çıkarmaktır.Dipten fizik muayene ile genel olarak sağlık sorunu değerlendirilir.Jinekolojik tedavi ile araştırma tanımlanır.

Sistoskopi, proktoskopi ve genel anestezi ile muayene: Sistoskopi muayenesinde, ışıklı, uzun ve dar bir tüple üretradan ( idrar kanalının sonu) girilerek mesaneye gelinir. Bu teknikle üretra ve mesane kanser yayılın yönünden incelenir.Şüpheli bölgelerden milimlik biyopsiler toplanır. Sistoskopi, bölgesel anestezi ile yalnızca biyopsi yapılacak bölge uyuşturularak veya bazı hastalarda genel olarak anestezi ile yapılmaktadır.

Rektoskopi: Işıklı bir tüp ile rektumdan( kalın bağırsağın bitişi) girilerek kanserin varlığı saptanır.

Biyopsi: Eğer ki aldıkları biyopsi yani parça’nın kanserli serviks olduğu ortaya sonuç olarak koyulmuşsa, bu tür kanserlerin tedavisi ile ilgilenen bir cerraha başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sağlıklı bir yaşam için, kanserden uzak durmamız için alkol, sigara kullanmalıyız. Hormonlu yiyeceklerden uzak durmamız gerekmektedir. Kesinlikle yürüyüş yapmalı ve her zaman açık alanlarda dolaşmalıyız. Stres en büyük etkendir. Stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalııyız. Sağlığımız bizim için en önemli şeydir.Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.