Ruh Sağlığı Nedir

Ruh Sağlığı Nedir
Ruh Sağlığı 27 Mayıs 2017 247 defa okundu 0 yorum

Sağlıklı yaşam için sadece fiziksel sağlığımızın iyi olması yeterli değildir. Fiziksel sağlığımızın yanısıra ruh sağlığımızın da en az fiziksel sağlığımız kadar iyi olması gerekmektedir.

Ancak ruh sağlığı konusunda ülkemizde fazla bir bilgi olmadığından dolayı bireyler birçok bilgiden yoksun. Bu yüzden psikoloğa gitmeyi yanlış yorumluyorlar. Öyleki psikoloğa giden insanlara deli damgasını yapıştırıyorlar.

Ruh sağlığının anlamını neredeyse hepimiz biliriz. Ancak bunu açıklamak biraz zordur. Çünkü bu durum bireyden bireye farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak ruh sağlığını; kişinin öncelikle kendisiyle daha sonrasında ise diğer insanlarla düzgün bir iletişim kurabilmesi olarak tanımlayabiliriz.

Ruh Sağlığımız Hangi Durumlarda Bozulabilir ?

– Özellikle gençlerde, ergenlik dönemlerinde görülen bu rahatsızlık, kısa süre içerisinde kaybolur. Buna benzer durumlarda çocuğunuzla bol bol sohbet ederek onu anlamaya çalışınız. Gereksiz kısıtlamalardan kaçarak bu durumdan en kısa sürede kurtulmasını sağlayabilirsiz. Eğer bu süreç uzarsa, mutlaka bir uzman yardımı alınız.

– Maddi olarak çöküntüde olduğumuz zamanlarda. Özellikte yetişkinlerde karşılaştığımız bu sorun, işten atılma, kredi kartı borcu ödüyememe vb. durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Böyle durumlar öncelik olarak sakin kalmayı tercih edip mantıklı bir çözüm yolu aramalısınız. Eğer bunu beceremiyorsanız devlet hastanelerinde yer alan psikologlardan yardım almanız önerilmektedir.

– Bilinen bir gerçeğin aslında öyle olmadığını öğrendiğimiz durumlarda. Bu duruma örnek verecek olursak. Örneğin uzun yıllar birlikte olduğumuz ailemizin aslında bir öz yani gerçek ailemiz olmadığını öğrenince. Bu tarz durumlarda ilk başlarda büyük tepkiyle karşılaşma olasılığı yüksektir. Ancak kısa sürede bu durum düzelir. Eğer bu durumla karşılaşan birey 15 – 16 yaş altındaysa mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.

Ruh sağlığıyla ilgili problemler her insanın her an karşılaşabileceği problemlerdir. Bu yüzden eğer kendinizde veya çevrenizdeki herhangi birinde bu tür sorunların olduğunu farkederseniz, bir uzmandan destek almanız şiddetle önerilir.

SaglikForm.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.