Saçımızla İlgili Doğru Bildiğimiz Hatalar

Saçımızla İlgili Doğru Bildiğimiz Hatalar
Estetik & Güzellik 27 Mayıs 2017 263 defa okundu 0 yorum

Saçınızla alakalı doğru olarak bildiğiniz yanlışlardan uzak durduğunuz taktirde sağlıklı ve doğal saçlara kavuşmak asla imkansız değildir.

Saçla ilgili Doğru diye bildiğimiz yanlışlar

Saç uçlarını devamlı aldırmak saçların hızlıca büyümesini sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını kesmenin saçın uzamasını etkilemediğini iletiyor çünkü uzama saç kökünden başlıyor.Fakat her 6 ila 8 haftada bir saç uçlarını kestirenin başka bir olayı var.Kurumuş saç uçları saçların daha zayıf görüntüsüne ve kırılmasına  neden olur. Bu nedenle saç uçlarınızı kestirdiğinizde saçlarınız daha doğal ve hacimli görüntü sağlar.

Beyaz saç telini kopardığınızda yerine daha çok çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genel olarak gerisi de gelmektedir.Bu eski söylemin yayılması da tahminen bu yüzdendir.Eğer koparsanız da koparmasanız da eğer saçlarınız beyazlamaya başladıysa, devamı olacaktır.Bu nedenle saç tellerinizi koparmayı kesin.Yoksa zamanla saç dipleriniz daha çok zayıflayacak ve sonunda o bölgede saç oluşmuyacaktır.Ya beyaz saçlarınızı sevmeli ya da saçlarınızı boyatmanız gerekmektedir.

Şampuan saç döker.

İnsanların genel olarak banyoda duş sırasında saçları dökülmektedir ve bu nedenle şampuanın buna neden olduğu düşünülmekte.Bu yüzden şampuanlamayı bırakırsanız sorunun daha da ilerlemesine neden olabilirsiniz çünkü yağ oluşması enfeksiyona neden olabilir, bu da saç uzamasını durdurur. Saç dökülmesinde en büyük etken strestir.Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi nedenler bu dökülmeyi daha da arttırabilir.Mümkün olduğunca doğal içerikli şampuanlar kullanmaya çalışın.Şampuanınıza çay çiçeği yağı, lavanta yağı ve biberiye yağı gibi bitki özleri ekleyebilirsiniz.

Saçlarınızı ne kadar sık tararsanız, saçlarınız o kadar sağlıklı olacaktır.

Saçları çok fazla fırçalamanın faydasından daha çok zararı vardır çünkü bu olay koruyucu etkili olan saç kütikülüne hasar oluşturur.Saçlarınızı yalnızca dağıldığında taramaya özen gösterin, günlük yaşamınızda normal halinde bırakın.

Boyalı saçlar sağlıksız olur.

Saçı açtırmak saçınıza yapacağınız en kötü olaylardan birisi fakat saç boyatmak bilindiği kadar zararı yoktur.Saç tellerinin rengini açmak saç tellerini zayıflatır fakat saç tellerini boyamak saçların daha hacimli görünmesini sağlamaktadır.Uzmanlar koyuk renk boya olduğu müddetçe boyanın bir zararı olmayacağını belirtiyor.

Şampuanı değiştirmek yarar sağlar.

Kepek önleyici, hacim kazandırıcı, renk koruyucu vb. gibi değişik etkilere sahip ürün istiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz.Uzmanlar onun dışında şampuan değiştirmemenizin doğru olacağı kanaatinde.Değişik bir şampuan denerken saçlarınızı daha farklı hissetmenizin tek nedeni her şampuanın etki mekanizması farklı olmasıdır.

Kepek kurumuş saç derisi belirtisidir.

Kepek, yağlı bölgelerde meydana gelen bir çeşit mantardan oluşmaktadır.Kepek, vücudumuzun mantara karşın verdiği bir reaksiyondur.Kepek önleyen şampuan kullanmamız sorunumuzu giderecektr.

Köpüren şampuanlar saçtaki kiri vs daha iyi temizler.

Şampuan tam etki alabilmek için köpürmesine gerek yoktur.Bizler temizliği köpürmeyle daha iyi olacağını sanıyoruz fakat birçok şampuanda yer alan ve köpüren bir ajan olan sülfatlar sağlımızı tehdit eder.Aynı anda saçlarınız boyalıysa boyanın kolay açılmasına sebep olur.Bazı araştırmalar sülfat ile kanser riskinin aralarında bir bağ olduğunu gözler önüne sermiştir.Şampuan ihtiyacını sülfatsız rünlerden alınız.

Saçlarınızı gün aşırı yıkamalısınız.

Daha önceden saçlarınızı her gün yıkamanız gerekir diye duymuş olabilirsiniz.Ardından saçları gün aşırı yıkanması gerektiğine dair durumlar aldık.Saç yıkama ile alakalı duyumlara kulak asmayın.Herkesin saç tipi farklıdır.Sağlıklı yaşam için eğer çok uzun değilse 3-4 günde bir yıkamak yeterlidir.Sağlıklı günler.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.