Sezaryen Sonrası Dikiş Yerlerinin Sızlaması

Sezaryen Sonrası Dikiş Yerlerinin Sızlaması
Hamilelik, Kadın Sağlığı 9 Haziran 2017 492 defa okundu 0 yorum

Sağlıklı yaşam için doğumdan sonrası da oldukça önemli bir durumdur. Doğumu sezaryen ile gerçekleştiren kadınların belli bir zaman sonra şikayet ettiği olaylardan bir tanesi de dikiş yerlerinin sızlaması şikayetidir. Dikiş bölgesinin doğumdan sonra sızlamasının altında yatan sebep nedir, sizlerle makalemizde en ince ayrıntısına kadar paylaştık.

Çoğu ameliyattan sonra dikiş bulunan çevrede bir çok problemler meydana gelebilmektedir. Özellikle de ameliyattan sonra ağrıların duyulmaması için bir kaç değişik teknikle ağrıların şikayeti azaltılır. Ağrı kesici ilaç tedavisi ve anestezi tekniklerinden az birazdır.

Sezaryen operasyonundan sonra dikiş yerlerinde olan sızlama şikayeti

Fakat ağrıların geçtikten bir zaman sonra yeniden dikiş etrafında sızı şeklinde ağrılarında olması korku yaratmaktadır. Bir çok sezaryen ile doğum yapmış kadın, niçin tekrar ağrı şikayeti yaşadığını merak etmektedir.

Uzman kişiler sezaryen yapıldıktan sonrası dikiş yerlerinin sızlamasının en baş sebeplerini cit ve cilt altında bulunan dokuların kesilip ve tekrar iyileşme süreci olarak söylemektedir.

Sezaryen operasyonunda o bölgenin zedelenmesi ve o bölgedeki iç dokulara kat dikişlerin atılması hatta sezaryenden sonra bazı hastalarda dikiş atması mümkündür. Sağlıklı yaşam için o bölgeyi operasyondan en az 2 3 ay zorlamamak gerekir. Ağır kaldırmamaya özen göstermelisiniz. Eğer ki bir ağırlık kaldırdığınızda iç dokular yıpranmaya başlayabiliyor ve iç dokuda yırtılmalar meydana gelebiliyor. İç dokuların iyileşme süreci biraz geç olabilir.

Sezaryenden sonra ağrı şikayeti süreci ne zaman biter?

Bazı zamanlar rahimde kasma sonrasında da dikiş bölgelerinde sızı ve ağrı şikayeti baş gösterebilir.

Sezaryen sonrası dikiş bölgesinin 7 ila 10 gün içerisinde tamamıyla ortadan yokolur, yerini minik sızılar alır. Fakat bazı olaylarda 6 ay süren dikiş yerinde sızlamalar görülebilmektedir.

O bölgeyi nasıl koruyabiliriz?

Ameliyattan kıra bir süre sonra eczaneden alınan batticon ile her gün temizlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde açık yaraya mikrop bulaşması oldukça basittir. Dikişlerin alınmasından sonra kesilen yerler yeni olduğu için fazla ani hareketler yapmamanız gerekir. Kendi sağlığınız için ev işlerine siz de değil de bu durumlarda eşiniz bakarsa daha da güzel bir durum olabilir. Sağlıkla kalın

Saglikform.com

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.