Sıcak Havalarda Kalp Sorunu Nedenleri

Sıcak Havalarda Kalp Sorunu Nedenleri
Genel Sağlık, Kalp Sağlığı 4 Haziran 2017 195 defa okundu 0 yorum

Sıcak Havalarda Kalp Sorunu Nedenleri ve Nasıl önlem alırız?

Çok sıcaklar ve yüksek nem kalp krizi riskine yol açar. Yalnızca kalp hastası olanlar değil, diyabet  ve astım-Koah hastası olanlar da güneşte en büyük risk faktöründe yer almaktadır. Risk grubunda bulunanlar, fazla nem olan sıcak bölgelerden uzak durmalıdır.

Yaz aylarında çok yükseliş gösteren aşırı sıcaklar sebebiyle, sağlık bakımından bir çok problem meydana gelmektedir. Bazı insanlar için bu zararlar yaşı yüksek olanlar için geçer gibi görünse de bu yanlış bir bilgidir. Özellikle kalp krizi hakkında yüksek risk grubunda bulunanlar 40 yaşının altındaki kişilerden oluşmaktadır.

Oldukça sıcak havalarda uzman kişiler, yaşlıların, gebelerin ve 4 yaş altında olan çocukların ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkmamalarını bildirmektedir. Sıcak havalardan oluşan yüksek nem kalp krizi sorununu tetikler. Ama sıcak havalar kalp krizine nasıl sebep olur? Bununla bağlantılı uzman araştırmaları, sıcak havanın kötü etkisini göstermiştir.

  • Vücut ısısını dengede tutan en önemli vücut hareketlerinden birisi cildin kan dolaşımıdır. Cildi taze tutan damarlar sıcak havalarda genişleme yapar ve vücutta oluşan sıcağı dengede tutmaya çalışır. Tabi böyle bir olayda kalbin daha çok çalışması gerekir. Ara ara göğüs bölgesinde ağrı veya nefes alma zorluğu gibi sorunları yaşayan insanlar hemen en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.
  • Yalnızca kalp sorunu olanlar değil, diyabet ve nefes darlığı çeken hastalar da güneşte en çok zarar görenler grubundadır.Güneş bir çok hastalığı harekete geçirir.
  • Oldukça scak havalar vücudun su miktarını da en alt seviyeye çeker. Sıcaklar sebebiyle metabolizması çalışmayan, organları oldukça yavaşlayan bir vücut, hemen su ihtiyacını karşılamalıdır. Vücudun gıdadan önce ihtiyacı bulunun en önemli tek şey sudur. Su alınmaması da, kalp krizi ve farklı damar yolu hastalıklarını arkasında getirir. Havadan oluşan yüksek nem kalp krizi riskini çoğaltır fakat suyun vücudumuza vereceği nem, vücudu besler ve koruma sağlar.
  • Sıcaklarda oluşan rahatsızlıklardan bir tanesi de güneş çarpmasıdır. Başıma güneş geçti lafının arkasında ciddi problem olabilir. Beyin kanaması sorununa kadar olabilen bu olaylarda güneş çarpması en fazla öğlen dışarıda bulunulması ve uzun zaman süresince güneş altında kalınması sonrasına oluşur. Güneş çarpmasının belirtileri ise oldukça fazla ter ve vücutta ağrı şikayetiyle belirlenir.
  • Aniden oluşan ısı değişimleri de kalp krizine kapı açar. Klimalı bölgelerde oldukça fazla durduktan sonra aniden sıcak havaya geçiş yapmak oldukça tehlikelidir. aynı zamanda sıcaktan bunalıp klima altına geçmek, kalp ve felç hastalıklarına kapı açar. Sıcak havalar ve güneş ışınları, cildimizde kalıcı güneş lekelenmelerine sebep olabilir. Cilt lekeleri önemsiz olarak görülmemelidir. Çünkü ileriki sürelerde cilt kanserine sebep olabilecek bir etki yaratabilir. Sağlıklı yaşam için güneşe çıkarken en az 50 faktör güneş kremi kullanınız. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.