Şifalı Bitkiler ve Yararları

Şifalı Bitkiler ve Yararları
Şifalı Bitkiler 4 Haziran 2017 353 defa okundu 0 yorum

Şifalı Bitkiler ve Yararları

Şifalı bitkiler asırlardır farklı rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yardımcı olmuştur. Günümüzde alternatif tıpın kimyasal ilaçların yanında daha da ilgi çekici olmasından dolayı tekrar eski gününe dönen şifalı bitkiler yeterli dozlarda, ölçülü seviyelerde içildiğinde bir çok hastalığa yarar sağlamıştır.

Adaçayının Faydaları

Astım ve nefes darlığı hastalıkları bulunanlar  için çok faydalıdır. Boğazda ağrı, mide ve barsak şikayetleri, öksürük, bulantı gibi rahatsızlıklara fayda sağlar.

Biberiye

Hazımsızlık şikayeti, astım, migren, çarpıntı, anemi gibi hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.

Civan Perçemi

Özellikle kadınların rahatsızlığında devamlı kullanılır. Adet söktürücü özelliği mevcuttur. PMS, adet azlığı ya da çokluğu, rahim rahatsızlığı gibi olaylarda çok etkili olmaktadır.

Defne

Yükselmiş ateşi azaltmada destek olur. Nevraljiyle alakalı ağrıları geçirir. İdrar ve adeti söktürme etkisi vardır.

Ebegümeci

Nefes darlığına oldukça etkilidir. Kabızlık, mide bulantısı, ateşlenme, bademcik enfeksiyonu, bronşit, diş eti rahatsızlıkları gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

Fesleğen

Baş dönmesi şikayetinde etkilidir. Öksürük, şişkinlik gibi şikayetlere iyi gelir. Ağızdaki aftlara iyi gelmektedir ve ayrıca sivrisinek ve tahta kurucu böceklerini uzak tutar.

Gelincik

Merhem şeklinde sürüldüğünde yanıkları iyileştirir. Bronşit, astım, solunum yolu şikayeti, boğmaca gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Uykusuzluk sorununda oldukça etkilidir.

Hindiba

Balgamı ve idrarı söktürmede yardımcıdır. Egzama, böcek sokması, güneş yanıkları gibi sorunlarda etkilidir.

Ihlamur

Kansızlığa, kabızlığa, uykusuzluğa, bağırsak kramplarına iyi gelir. Midede ülsere, kansızlığa, gribe, kalp sorunlarına, saç dökülmesine oldukça etkisi mevcuttur.

Kakule

İştah açıcı etkisi vardır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir. Mide ve bağırsaktaki gazları yokeder.

Lavanta

Ateş düşürücü etkisi vardır. Karaciğer hastalıklarına ve uykusuzluğa yararı vardır.

Melisa

Mide ve bağırsak kramplarına etkilidir. Kalbi güçlendirmede etkilidir. Baş dönmesi, bayılma, kulakta çınlama, psikolojik sorunların yokedilmesinde etkilidir. Adet düzenleme etkisi mevcuttur.

Nane

Sindirimi rahatlatır. Mide bulantısı, mide krampları, öksürük, karaciğer yetmezliği, grip, adet sorunlarında oldukça etkilidir. Anne sütünde arttırma etkisi vardır.

Okaliptüs

Nefes Darlığı şikayetinde oldukça etkilidir. Bronşit, nezle, yüksek ateş, astım ve verem tedavisinde etkisi görülmektedir.

Papatya

Spazm çözme etkisi vardır. Bel, karın ve baş ağrısında etkili olmaktadır. Sakinleştirici özelliğiyle uykusuzluk sıkıntısı olan çocuklara yardımcı olur.

Roka

İdrar ve ödem söktürücü özelliği vardır. Dalak ve karaciger hastalıklarında etkilidir.

Tarçın

İştah açıcı özelliği vardır ve sindirimi rahatlatır. Sürmenaj tedavisinde etkin çözümdür. Bağırsakta kurt oluşumunu engeller.

Yasemin

Romatizma eklem ağrılarında, kabızlık şikayetinde faydalıdır. Ateş düşürücü özelliği mevcuttur.

Zencefil

İştahı açar. İshal, mide bulantısı ve bağırsak şikayetlerini önler. Soğuk algınlığına faydası vardır.
Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.