Sigaranın Çocuklara Verdiği Zararlar

Sigaranın Çocuklara Verdiği Zararlar
Anne ve Çocuk Sağlığı 18 Haziran 2017 313 defa okundu 0 yorum

Sigaranın Çocuklara Verdiği Zararlar

Her ne yaşta olursa olsun insanların en büyük sorunlarından bir tanesi olan Sigara çocuklar açısından oldukça fazla zararlı bir etkiye sahip olan kötü bir üründür.

Sigara kullanımı sonucunda meydana gelen bir çok hastalık ve sağlık problemi yanında pasif içici olarak nitelendirdiğimiz sigara içmeyen insanların sigara dumanını içine istemeden çekmesinden oluşan bir çok fazla hastalık meydana gelebilir

Daha yeteri kadar bir gelişim safhasına gelememiş, bedeni hastalıklara ve darbelere dayanıksız, saf bir iç organ durumuna sahip olan çocukların daha bebek oldukları dönemde sigara dumanı çekmeye başlaması ilerleyen senelerde sigara içmeseler dahi bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır.

Bundan öte yanda anne veya babasının sigara kullandığını, eetrafındaki insanların sigaraya daima ihtiyaç hissettiklerini gören çocuk ilerleyen sürelerde etrafının da görüntüsü ile sigara kullanmaya başlayacak ve hayatının en büyük hatalarından birini yapmak durumunda kalacaktır.

Ebeveynlerde sigara kullanılmaması bebeklerin ve çocukların hem sağlıklı bir insan olmaları açısından artı bir netice olacak, hem de ilerleyen senelerde sigara bağımlılığı gibi bir problemle yüz yüze kalma riskini düşürecektir.

Zamanımızda sigara konusunda devamlı incelemeler yapılmakta ve bu incelemeler sonucuda sigaranın her geçen gün yeni bir zararı ortaya çıkmaktadır. Özellikle anne ve babaların bu zarar veren bağımlılığa çocukları adına son vermeleri bakımından büyük bir yarar sağlayacaktır.

Sigaranın sağlık açısından zararları kadar aile ekonomisine de kattığı derin bir delikte asla görmezden gelmemek gerekir. Çocuğun veya ailesinin ihtiyacı olanı karşılayabilmek yerine sigaraya para yatıran aile üyeleri aile içerisinde şiddetin, huzursuzluğun, mutsuzluğun, hastalığın ve buna etken olarak psikolojik olarak problemlerin de yaşanmasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı yaşam için sigarayı hemen bırakın. Hele ki çocuğunuz varsa ya da olmasını düşünüyorsanız. Sigara her şeyin baş nedenidir. Bana bir şey olmaz demeyin. Sigara her şeyi tetikler. Eğer bırakamıyorsanız bir doktordan destek alınız. Göğüs hastalıkları hastanesine giderek sigara bırakma bölümüne kayıt olabilirsiniz. Önceden sigara içen ve bırakmış biri olarak söylüyorum. Sigarayı bırakmak insanın hayat kalitesini oldukça yükseltiyor. En basiti olarak leş gibi kokmayı söylebilirim. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.