Sinirimize Hakim Olmak İçin Ne Yapmalıyız

Sinirimize Hakim Olmak İçin Ne Yapmalıyız
Ruh Sağlığı 6 Haziran 2017 259 defa okundu 0 yorum

Öfke, bazı zamanlarda hepimizi etkisi altına almaktadır. Öncelikle de büyük şehirlerde trafik sorunları stresin çoğalmasına ve çok fazla sinirlenmemize sebep olmaktadır. Stres ve sinir sağlımızı olumsuz etkileyen etmenlerdendir. Buna göre, sinirlendiğimiz zaman ne yapmamız gerekmektedir? İşte uzmanların söyledikleri sinirlendiğimiz zaman sakinleşebilmek için yapmamız gereken hareketler.

Sürekli stres ve sinir ile karşılaşıyorsak, ” sinirlendiğimiz zaman ne yapılmalı” diye kendimize sormalı ve sinirin amalmasını çaresini bulmalıyız. Siniri kontrolde tutabilmek hem kendi sağlığımız yönünden faydalı bir olaydır hem de karşı taraf için kırmadan olayları yatıştırırız. Çünkü hepimiz sinirlendiğimiz zaman kendimizi kaybediyor ve ne gibi olaylar çıkardığımızın, karşı tarafa ne şekilde davrandığımızın farkına bile varmıyoruz.

Sinirlendiğimiz zaman yapılması gerekenler şu şekildedir:

Uzmanlar, sinirlendiğimiz durumlarda bunu anlamamızı ve ani bir hareket yapmadan önce az biraz sakinleşmeyi deneyerek sinirlerimizi gevşetmemizi sağlayacak hareketlerde bulunmamızı tavsiye ediyor. Sinirlendiğimiz zaman çok acil olarak danışacağımız taktik ise, nefes alıp verme egzersizi

Sinirlenince nefes alıp verme egzersizi yapın!!

Nefes alıp verme egzersizi yapmak sakinleşmenin en güzel taktiğidir. Kısa sürede bizi daha sakin bir duruma getirecek olan nefes alıp verme egzersizleri nasıl uygulanır diye soruyorsanız, işte cevabı:

Derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve nefesinizi ondan geriye doğru sayarak sakin sakin verin. bir kaç defa yapın. Ondan sonra tekrar derin derin nefes alıp onbeş saniye sonra nefesinizin birazını bırakın. Bir kaç kez yapın.

Beyine daha çok endorfin!

Nefes alıp verme efzersizi beyinin daha çok endorfin üretmesini sağlamaktadır. Bu da kısa sürede sakinleşme diyebiliriz.

Sinirlerinizi gevşetmek için yapabileceğiniz bir diğer olay ise; derin bir nefes alın on onbeş saniye kadar nefesinizi tuttuktan sonra ilk önce nefesin birazını verin, ondan sonra biraz daha nefes vermeye devam edin. Bütün bu nefes alıp verme egzersizleri sakinleşmenize destek olacaktır.

Sinirlendiğimiz zamanlarda kitap okumak, evcil hayvan yetiştirmek, çiçek yetiştirmek gibi dikkat dağıtacak şeyler sizi mutlu eder. Kafanızı dağıtacak şeylere yönelmek rahatlamanızı, sinirlerinizin gevşemesine sebep olur. Bütün çabalarınıza rağmen sinirleriniz gevşemiyorsa, çeşitli nedenler karşısında aniden sinirleniyosanız ve bu hareketleriniz yaşamınızı olumsuz şekilde etkiliyorsa daha iyi bir çözüm için öfke kontrolü hakkında bir uzmana danışın. Sağlıkla kalın.

Saglikform.com

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.