Sivilce Neden Çıkar

Sivilce Neden Çıkar
Cilt Sağlığı, Estetik & Güzellik 3 Haziran 2017 181 defa okundu 0 yorum

Sivilce, sağlıklı olan veya olmayan her insanda görülebilir. Bu durum normaldir. Aslında basit bir problem olsada insanlar için zaman zaman büyük problem yaratmaktadır.

Cilt sağlığı fiziksel bir sağlık problemi olsa da görünüm olarak kötü gözüktüğümüzde insanın ruh sağlığını kısaca psikolojisini bozabilmektedir.

Sivilce cilte yer alan gözeneklerin kapanması sonucu oluşur. Ciltte yer alan gözenekler ise, yağlı bir cilde sahip olduğumuzda veya ölü hücrelerin yok olması sırasında tıkanabilir ve sivilce meydana gelir.

Sivilcenin ne zaman oluştuğunu irdelemek gerekirse, genellikle sivilce oluşumu ergenlik döneminde olur. Bu durum gayet normaldir. Eğer ergenlik döneminizde böyle bir problemle karşılaşıyorsanız hemen krem vb. ürünler kullanmanız size maddi zararın dışında herhangi bir etkisi olmayacaktır. Eğer ergenlik döneminde sivilcileriniz varsa bir süre bekleyiniz. Bu süre 6 ay ile 1 sene arasında değişir. Eğer bu süre zarfında sivilceler de bir azalma görülmezse o zaman doktora gidebilirsiniz. Eğer daha öncesinde doktora giderseniz size temizleme özelliği olan losyonlar verir. Yani boşu boşuna doktora para kaptırmış olursunuz hemde boşa vaktiniz olur.

Tabi sadece sivilce ergenlik döneminde çıkmaz. Stres veya yağlı yiyecekleri yediğimizde de sivilce problemiyle karşılaşırsınız. Eğer cildiniz hassas bir cilde sahipseniz yağlı yiyeceklerden uzak durmanız cildinize iyi gelecektir.
Kadınlarda bazı dönemlerde sivilce olabilir. Bu gayet normaldir. Bu nedene herhangi bir krem vb. ürünler kullanmanız gerekmez. Zaman zaten sivilcelere geçecektir. Bu dönemde tek yapmanız gereken cildiniz temiz tutmaktır.

Yukarıdaki sebeplerin dışında bazı insanların ciltleri çok yağlı olduğundan sivilce problemi meydana gelebilir. Bu durumlarda tedaviye ihtiyaç vardır. Eğer yukarıda yazdığımız nedenler dışında sivilce problemi yaşıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir.

Ayrıca herşeye rağmen cildiniz ne kadar yağlı olursa olsun sivilce tedavisi mevcuttur. Yani korkulacak bir durum yoktur. Ne kadar sivilceniz olursa olsun kısa bir tedaviyle sivilce probleminden kurtulabilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sivilce tedavi sürecinde yapılan en büyük hatalar ise sivilceleri patlatmaktır. Birçok insan sivilcenin patlatıldığı zaman iyileşeceğini düşünür. Bu durum eğer fazla sivilce probleminiz yoksa belkide çözüm olabilir ancak yüzünüzde veya vücudunuzun herhangi bir yerinde sivilce varsa bunu patlatmanız önerilmez. Sivilceler patlatıldığında iz kalma olasılığı yüksektir ve sivilce izlerinin tedavisi sivilce problemine nazaran daha zordur ve daha çok zaman alır.

SaglikForm.com

SaglikForm.com Admin'i.

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.