Tüp Bebek Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?
Hamilelik, Tüp Bebek 24 Mayıs 2017 320 defa okundu 0 yorum

Tüp bebek ne demektir?

Tüp bebek tedavisinin en iyi özeti; anne ve babadan alınan yumurta ve sperm numunelerinin laboratuvarda döllendirilmesi ve anne olacak kişinin rahmine enjekte edilmesidir.

Tüp bebek tedavisi ilk olarak 1978 senesinde yapılmıştır. Bu zamanlarda sadece, tüpleri tıkanmış veya hasar almış olan kadınlar için yapılması düşünülen bir tedavi yöntemiyken, şimdi zamanımızda erkeğin kısırlığı da dahil olmak üzere kısırlık problemlerinin %80’inin halledildiği bir çözüm olarak gelmiştir.

Yardımcı üreme teknikleri içinde en etkilisi; eşlerin bir yıl boyunca düzenli şekilde ve korunmasız cinsel ilişki yaşamasına rağmen hamile kalamadığı vaziyetlerde yapılabilmektedir.

Fakat anne adayının yaşı 35 ve üstünde ise doğal yollardam hamilelik için 6 ay beklemeli ve sonra bir uzmana danışılmalıdır.

Tüp bebek uygulaması nasıldır?

Tüp bebek uygulaması, 5 aşamadan oluşan bir tekniktir. Her merkez bu 5 uygulamayı yaparak tedavisini tamamlamış olur. Aşama sayısı ve isimleri bazı bilgi sayfalarında farklı olarak gösterilse de yapılan tüm işlemler standart türdedir.

Tedavi için uyumlu olduğu anlaşılan eşlerin kısırlık sorunu ortaya çıkarılır ve ilaçlı tedavi şeması belirlenir. Bu aşama çok önemlidir. Kısırlık sebebine ve eşlerin özelliklerine göre uygulanan tedavi tekniği, tüp bebek tedavisinde başarılı olma oranını en çok etkileyen faktörlerden biridir. Tedavi için uygun olduğu anlaşılan anne adayları; adetin ikinci veya üçüncü günü uygulamaya başlar.

Diğer aşamalar için daha detaylı bilgi almak için Tüp Bebek kategorisini kontrol edebilirsiniz. Unutmayın Sağlık herşeyden önce gelir.Sağlıklı günler.
Saglikform.com

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.